„Jeho jmenování potvrdilo 4. února představenstvo nemocnice. Do ředitelského křesla usedne nejpozději 1. března," sdělila tisková mluvčí kraje Eva Jouklová.

Komise vybírala v konkurzu z devíti kandidátů. „S výsledkem jsem srozuměn. Domnívám se, že to byla nejlepší volba. Dva nebo tři kandidáti nesplnili předepsané podmínky pro vypsaný konkurz," komentoval volbu Pavel Trpák, předseda zdravotnického výboru zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

Mezi kandidáty byl například Rostislav Čevela, koncem devadesátých let jeden z adeptů na funkci ministra zdravotnictví. V současné době působí na ministerstvu práce a sociálních věcí. Nový ředitel Roman Koudele je s vítězstvím samozřejmě spokojen. „Šel jsem do konkurzu s cílem vyhrát, ale bylo mi jasné, že výsledek může ovlivnit spousta vlivů," komentoval svůj úspěch. O konkrétních cílech zatím nechce mluvit. „Hlavní úkol vidím v tom, udržet a rozvíjet současnou kvalitu a fungování trutnovské nemocnice, které považuji za velice dobré," doplnil Roman Koudele.

Veřejnost ho zná především jako dlouholetého ředitele jiného zdravotnického střediska v regionu, Státních léčebných lázní v Janských Lázních.

Před svým nástupem se chce seznámit se současným chodem nemocnice. „Znám ho z trochu jiného pohledu. Než se budu moci vyjádřit ke konkrétním věcem, chci je poznat. Myslím si, že doposud si nemocnice vedla ve všech ohledech výborně," doplnil nový ředitel. Jak přiznal, má k ní velmi vřelý vztah.

Roman Koudele– působil od roku 1981 ve Státních léčebných lázních v Janských Lázních. Nejprve jako lékař na oddělení balneologie a fyziatrie a od roku 1990 na pozici ředitele. Koncem května 2013 ho ministr zdravotnictví Leoš Heger odvolal kvůli zhoršující se ekonomické situaci státního podniku. Poté pracoval jako vedoucí v Centru spokojeného stáří Alzheimer Care ve Svobodě nad Úpou. Do nové funkce ředitele Oblastní nemocnice Trutnov nastoupí nejpozději 1. března.

Nový ředitel trutnovské nemocnice Roman Koudele se takříkajíc „vrací na místo činu". Ke zdravotnickému zařízení má velmi vřelý vztah. „Je to moje srdeční záležitost. Kdysi jsem tu svoji lékařskou praxi začínal na oddělení neurologie. Byl jsem prvním lékařem s atestací v oboru. Dodnes tu mám řadu známých a bývalých spolužáků. Nejdu tak na úplně neznámé území," prozradil Roman Koudele.

Jednou z otázek, které v posledních týdnech zajímají občany města, je případné slučování trutnovské nemocnice s jinou. „Nemám žádné informace, které by se toho týkaly. Pokud by šlo pouze o centrální zajišťování dodávek, služeb nebo nákupu přístrojů, má to své výhody i nevýhody. V rámci holdingu se v řadě věcí už společně postupuje," uzavřel ředitel Roman Koudele. Spokojen je starosta Trutnova Ivan Adamec. „Jsem rád, že nemocnice má konečně ředitele. Osobně ho neznám. V současné rozbouřené době, která v našem zdravotnictví panuje, to je pro město dobrá zpráva," řekl.

Spokojeni s výsledkem jsou i odboráři. „Byla jsem ve výběrové komisi za zaměstnance a dali jsme mu hlas. Zdá se nám být nejkvalifikovanějším uchazečem, navíc tu kdysi pracoval a má k nemocnici vztah. Doufáme, že se osvědčí," říká Iva Řezníčková. Předešlý ředitel nemocnice, Martin Limburský se stal od 23. ledna předsedou představenstva společnosti Rehamedica Žacléř.

Z historie trutnovské nemocnice:V době vzniku, roku 1888 měla nemocnice 90 lůžek a tvořil ji třípodlažní trakt se dvěma křídly, prádelna s desinfekčním zařízením, dvoupodlažní infekční pavilon se 14 lůžky a márnice.

Od roku 2007 je trutnovská nemocnice akciovou společností s jediným vlastníkem, kterým je Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje.

Před nastupujícím Romanem Koudelem byl ředitelem Martin Limburský (1996–2013), který funkci převzal po Jozefu Kochanovi (1991–1996). Před ním nemocnici vedl Zdeněk Vrtala (1990–1991), po revoluci v čele přechodně stanul Karel Horák. V předlistopadovém období na ředitelských postech pracovali Eduard Lukeš a Luboš Tuček.