Místostarosta za Karlem Kašpárkem přišel se svým otcem, který před necelým měsícem slavil 99. narozeniny a s Kašpárkem se zná ze čtvrti Náchod-Běloves, kde oba žili.

„Zavzpomínali na staré časy a celkem dobře si povídali. Je sice pravda, že pan Kašpárek už toho moc nenachodí, ale jinak je na svůj věk v dobrém stavu. Byl usměvavý a bylo na něm vidět, že je rád, že se může pobavit," řekl Šubert.

Mezi gratulanty nechyběli ani členové výboru Sboru dobrovolných hasičů Běloves. Karel Kašpárek je totiž nejstarším členem tohoto sboru. Popřáli mu hlavně hodně zdraví a pohody.

Jubilant se narodil v náchodské městské části Běloves a do svých 90 let pracoval jako truhlář. V náchodském domově důchodců žije Kašpárek od roku 2000. Vychoval jednoho syna. Ředitel domova důchodců Václav Voltr řekl, že Kašpárek je i přes svůj vysoký věk soběstačný, například se sám nají či si dojde na toaletu. „Už ale hůř slyší a rozumí," uvedl Voltr. Podle něj Kašpárek nestojí o zájem médií, protože by ho rozrušovala.

Nejstarší ženě Česka bude 109 let

Nejstarší obyvatelkou Česka je podle dostupných informací Evangelie Čarasová pocházející z Řecka, která žije v Dívčím Hradu na Bruntálsku. Narodila se v únoru 1904. Podle zářijových údajů České správy sociálního zabezpečení žilo v České republice 761 stoletých a starších občanů. V září žilo nejvíce sto a víceletých lidí v Praze, kde jich správa evidovala 136, a v Jihomoravském kraji, kde jich bylo 102. Naopak nejméně, čtrnáct, jich žilo v Karlovarském kraji.

Nejstarším člověkem světa je Japonec Džiroemon Kimura, který se narodil 4. dubna 1897. Je tak posledním žijícím mužem, u něhož je ověřeno, že se narodil v 19. století.