„Vždycky jsem volil jako první, tentokrát to opravdu nešlo, musel jsem počkat, až první nápor opadne," říká předseda komise Karel Potoček. V nedalekém Pilníkově během první hodiny odvolilo 15 procent z 970 zapsaných lidí. Podobně tomu bylo v dalších městech kraje. Lidé projevili o volbu hlavy státu zájem.

Zájem o volby měla i většina vězňů

I když amnestie výrazně snížila počet odsouzených ve Věznici Odolov, i tady se procentuálně očekává vysoká účast. „Ze 196 odsouzených se jich k volbám přihlásilo 172. Každý musel mít platný doklad totožnosti, pak s předstihem dostal volební lístky, aby si mohl volbu dobře rozmyslet," informoval mluvčí Jiří Nágl.

Poprvé k volbám a hned prezidentským

Pro někoho byla přímá volba prezidenta úplně první volební zkušeností. Třeba právě pro dvě středoškolačky z Masarykovy obchodní akademie v Jičíně. Denisa Žežulková má z voleb smíšené pocity. „Z kandidátů, které máme na výběr, žádný nesplňuje stoprocentně moje požadavky. Když jsem se dívala na některé diskuse, připadalo mi, že se spíš jenom vzájemně osočují a nevyjadřují své názory. Sledovala jsem debatu mezi Milošem Zemanem a Janem Fischerem. Zdálo se mi, že z toho dělají až moc velkou komedii. Pouze se tam obviňovali," řekla. Podobně je na tom i její kolegyně Magdaléna Soukupová. „Měla jsem jasno hned ze začátku, koho budu volit a svoje rozhodnutí jsem nezměnila. Vytipovala jsem si ho na internetu a z televize. Z rodiny ne, protože jsme se co se týče voleb neshodli. Jenom jeden člen rodiny je názorově se mnou. Volím Vladimíra Franze. Nesympatický je mi Miloš Zeman. Hodně to ovlivnilo setkání studentů s ním, které proběhlo v září v jičínském divadle. Na otázky neodpovídal, jenom mlžil a kroužil kolem tématu."

Čas na kávičku komise neměla

Sotva se otevřela jedna z volebních místností v Dobrušce, hned se začali trousit první voliči. Komise tak během prvních dvou hodin příliš nezahálela a čas na poklábosení nebo kávičku zas až tolik nebyl. „Od počátku tady nebyla snad víc než dvouminutová prodleva. Lidé skutečně chodí," potvrzoval zájem předseda volební komise, dvacetiletý Jiří Kováč. V Javornici pouštěli už ve 14 hodin dva nedočkavce, kteří čekali před budovou tamního obecního úřadu.

„Ti lidé byli navíc až z Jaroslavi. Voliči jsou usměvaví a veselí, takže lze usuzovat, že mají z přímé volby radost," řekl Stanislav Bernard, člen volební komise v Javornici, který na sebe vzal roli tiskového mluvčího. Jemu a jeho kolegům z komise prošly jen za první půl hodinu pod rukama asi tři desítky voličů.

Někteří z nich byli svolní a podělili se o své preference. „Nemám se čím tajit, volila jsem Janu Bobošíkovou. Rozhodla jsem se však až na poslední chvíli," řekla Alena Martincová, která podle svých slov chodí k volbám pravidelně.

Javorničtí ale dali prostor celému spektru kandidátů. „Volil jsem Taťánu Fischerovou, protože její postoje jsou pro mě srozumitelné. Ti ostatní  už tam jsou moc dlouho," svěřil se Pavel Jerman, který byl o své volbě rozhodnut už dlouho dopředu.