Nikdo nemohl čekat takovou zimu, jaká vládne v posledních dnech, a tak jehňátka zažívají křest opravdu tuhými mrazy. Majitelé si proto neoddechnou ani na chvíli. Chodí hlídat ovce přes den i v noci. Jakmile jsou na světě další přírůstky, vezmou seno nebo savé látky a hned musí jehně osušit a pomáhají mu, aby se co nejrychleji napilo mléka.

V ovčíně musí stále někdo hlídat

„Když je ovce v dobré kondici, tak se z osmdesáti procent postará o mláďata sama. Teď je ale hodně mrazivé období a nám se rodí i trojčata. Obecně je matka většinou připravena na to, že bude mít dvě jehňata a když se nezasáhne, třetí často uhyne. Když se totiž jehně do hodiny po porodu nenapije mléka, tak už nemá šanci přežít. Zvlášť, když jsou takovéto zimy. Proto se snažíme, aby v ovčíně stále někdo byl, nebo se tam chodíme dívat každou hodinu," vysvětluje Monika Menčíková.

Protože se Menčíkovi o ovce tak dobře starají, hodně jich přežije. To v některých ovčínech je i poloviční úmrtnost nově narozených jehňat. „Když z tří set ovcí zemřou tři čtyři, je to super. Jde o to, jaký mají lidé ke zvířatům přístup," říká Vladimír Menčík.

Jehňata mají nyní na sobě různé značky, aby bylo poznat, od jaké ovce jsou. Později dostanou náušnice s označením do uší. Pohromadě jsou s matkami asi dva měsíce. Pak je rozdělí do stád. „Je to náročné, ale musí v tom být pořádek a ne každý pes, jiná ves, jak to chodí někdy na vesnicích. Když jsou však ovce takto po kupě, tak se různě kříží, degenerují a mají různé nemoci. Záleží proto na lidech, jak se k tomu postaví, jestli chce hospodařit s nějakou vahou, nebo to mít jen tak, ať se něco narodí," dodává Vladimír Menčík.

A co v Šonově se všemi jehňaty vůbec budou dělat? „To sami pořádně nevíme," směje se Monika Menčíková. Zatímco beránci se prodávají na maso, ale až pozdějším věku na podzim, ovečky se buď prodají do chovů nebo poslouží na obnovu a rozšíření stáda.

Menčíkovi hospodářství vybudovali téměř z ničeho, ani původně nejsou zemědělci. Dnes jejich farma produkuje ovčí mléko a další výrobky z něj nejen na farmářské trhy, ale i do prodejen zdravé výživy v Hradci Králové či v Praze. O tom, že produkty farmy stejně jako celé hospodářství jsou kvalitní, svědčí titul Nejlepší sedlák Pro Bio Svazu ekologických zemědělců, který získali v loňském roce.