Kito do dvorské zoo přišel v červnu 2009 ze zoo v britském Colchesteru, kde se narodil v roce 2002 matce Tanye a otci Tembovi po umělém oplodnění, informovala včera mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Za čtyři roky života ve dvorské zoo Kito více než zdvojnásobil svoji hmotnost. „Po příchodu do zoo vážil samec něco málo přes 2000 kilogramů, ale při nedávném posledním vážení měl 4550 kilogramů," uvedla mluvčí. Váhu dalších slonů v zoo, samic Saly a Umbu, tak Kito již přesáhl o více než 400 kilogramů. Samice jsou přitom o více než 20 let starší než Kito.

Kitovi rodiče se narodili v letech 1981 a 1983 v Africe. Páru se v zajetí v Evropě dlouho nedařilo počít mládě přirozenou cestou. Zoologové se proto rozhodli pro umělé oplodnění Tanyy semenem odebraným Tembovi. „Byl to jeden z prvních pokusů o umělé oplodnění slonů na světě a hned napoprvé úspěšný," uvedla Myslivečková. Po sedmi letech byl Kito od matky odstaven a odešel do nového domova v dvorské zoo.

Zoo ve Dvoře Králové, která byla otevřena v roce 1946, se specializuje na africká zvířata. Velmi úspěšná je například v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu.