Pro návrh hlasovali zastupitelé napříč všemi kluby. Zdrželi se všichni tři zástupci Koalice pro Hradec, tři zastupitelé za HDK, dva Piráti a jeden zastupitel za Změnu pro Hradec a Zelené.

Splňovat bude podmínky pro kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i utkání evropských pohárů či zápasy českého národního týmu. Podmínkou města byla také multifunkčnost stadionu, například na koncerty pojme stadion až 25 tisíc lidí. Na stadionu vzniknou například tři tělocvičny, lezecká stěna, ubytování pro sportovce a kolem stadionu vznikne šestisetmetrový běžecký ovál. Areál bude schopný poskytnout zázemí a venkovní prostor pro kongresy, festivaly nebo dožínky. Součástí nového stadionu budou i původní ikonická lízátka.

Nový stadion postaví uskupení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, které nabídlo cenu 568 milionů korun bez DPH. V pondělí začala běžet patnáctidenní lhůta, během které se mohou dva neúspěšní uchazeči o stavbu stadionu odvolat. Pokud tak neučiní, podepíše v polovině dubna primátor Alexandr Hrabálek (ODS) s vítězným uskupením smlouvu. Od té doby bude mít dodavatel stavby 24 měsíců na dokončení stadionu.

Sám primátor přiznává, že příští dva týdny ještě bude hodně nervózní. "Těch 15 dnů bude pro mě strašidelných a takřka každý den se budu bát jít do práce s tím, že mi řeknou: „A je to tady, objevila se zásadní námitka.

“Ale doufejme, že se tak nestane. Soutěž proběhla naprosto transparentně a návrh, který jsme nyní schválili, byl ze všech nejlepší. Věřím, že smlouvu podepíšeme, co nejdříve to bude možné," řekl Deníku Alexandr Hrabálek.

Podle investičního náměstka Jiřího Bláhy (ODS) by měla samotná stavba začít nejpozději v září. Hradečtí "Votroci" by pak na novém stadionu měli odehrát první zápas na jaře roku 2023. Nový stadion bude mít kapacitu osm tisíc míst na sezení.

Vizualizace nového fotbalového stadionu. Hotový má být na jaře 2023.
Takhle bude vypadat nový hradecký stadion. Stavět se má začít v září

„Potřebné finance jsou v městském rozpočtu i v jeho výhledech na další období rezervované. Sledujeme a konzultujeme připravované dotační výzvy Národní sportovní agentury, která by v nejbližších týdnech měla vypsat dotační program, kde bychom chtěli podat žádost právě o příspěvek na tento nový stadion,“ informovala ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

Velkou radost neskrýval po hlasování ani generální manažer hradeckého klubu Richard Jukl. "Doufal jsem, že to tak dopadne. Většina zastupitelů k tomu přistoupila zodpovědně a dali zelenou projektu, který má opravdu skvělé parametry," uvedl Jukl.

Hradečtí fotbalisté podle něj mají ambici už letos postoupit do nejvyšší soutěže. Minimálně další rok a půl budou muset nastupovat v azylu. "Věřím, že za 24 měsíců už budeme hrát na našem novém stadionu. Když se nám povede postoupit, jsme předběžně dohodnutí na tom, že budeme hrát v Mladé Boleslavi. Pokud to bude druhá liga, rádi bychom zůstali v lokalitě Hradce Králové, ačkoliv zatím tady ty ostatní stadiony nesplňují potřebné parametry," dodal Jukl.

Na Stříbrňáku vyroste 10 nových chatek
VIDEO: Vedle chatek nad vodou vzniknou na Stříbrňáku i domky v korunách stromů

Nový stadion bude mít kapacitu osm tisíc míst na sezení. Splňovat bude podmínky pro kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i utkání evropských pohárů či zápasy českého národního týmu. Podmínkou města byla také multifunkčnost stadionu, například na koncerty pojme stadion až 25 tisíc lidí. Na stadionu vzniknou například tři tělocvičny, lezecká stěna, ubytování pro sportovce a kolem stadionu vznikne šestisetmetrový běžecký ovál. Součástí nového stadionu budou i původní ikonická lízátka.