Naposledy tento týden poslali hradečtí krajští zastupitelé Českému červenému kříži 350 tisíc korun na propagaci dárcovství krve.

Není v tom rozpor? Třeba náchodská nemocnice se do podobných náborů příliš nehrne, má s nimi totiž spíše špatné zkušenosti: Nalákaní a napoprvé odměnění prvodárci se na zdejší transfuzce většinou už nikdy neukážou.

„Obnovovat kádr našich dárců se nám většinou daří vlastními silami," řekl mluvčí nemocnice Lukáš Holub.

A rovněž podle tlačenic na transfuzních stanicích může zdát, že nedostatkem krve od dárců tady rozhodně netrpí.

„Když jsem šel naposledy na krev, poprvé se mi vymstilo, že jsem se neobjednal. Odmítli mě, že mají teď plno a krve dost, a nejbližší volný termín byl až za dva týdny. Před několika lety jsem byl přitom zvyklý chodit 'na blind'," podivoval se včera Karel Klempíř, který dává krev v chrudimské transfuzce.

Zdání možná klame, jak vysvětlila přednostka chrudimského transfuzního oddělení Věra Šebková.

„Dárce jsme objednávali vždycky, a to podle krevních skupin, jaké byly právě potřeba. Někdy dokonce našim dárcům operativně zavoláme, aby co nejdříve přišli, že potřebujeme právě jejich krev. Nelze však brát krev do zásoby. Je to vzácná tekutina, skladovat se může jen 43 dní a nemohu si dovolit, aby mi prošla zárukou," uvedla.

Každý den jinak

Možná to byl právě případ Klempíře, jehož krevní skupina A+ sice patří mezi nejrozšířenější, ovšem zároveň je  velmi málo kombinovatelná s jinými skupinami.

Naopak o dárce s krevní skupinou 0- je na transfúzkách obrovský zájem, neboť ji jako univerzální lze dát každému pacientovi.

Šebková dodala, že zároveň platí úměra: čím větší nemocnice, tím kvůli většímu počtu oddělení větší  potřeba krve.

Třeba v sousedních Pardubicích, největší nemocnici celého kraje s několika chirurgickými klinikami, tak dárce naopak různými náborovými akcemi motivovat musejí.

„Kdybychom je nedělali, naše základna by se zmenšovala. Zároveň totiž přirozenou cestou ze zdravotních nebo věkových důvodů končí někteří dárci a je potřeba je nahradit," uvedla Jitka Horská, primářka zdejšího transfuzního oddělení.

I tady si odběry regulují. Každý týden vyhodnocují, jak jsou na tom se zásobami dané krevní skupiny a podle toho si zvou dárce. Situace se přitom občas mění každým dnem.

V registru tu mají asi 3800 dárců a dvě náborové akce každý rok vynahradí každoroční úbytek 150 dárců. Prvodárci si na pardubické transfuzce každoročně přicházejí na řadu lákavých odměn: lístky na hokej či basketbal, různá DVD, kancelářské potřeby a podobně.