Obě strany chtějí demonstrovat v neděli v Náchodě i v Pardubicích, vyloučena nejsou ani další místa. Trasou přes východ Čech pojede asi 60 vozidel.

Nesouhlas chtějí komunisté vyjádřit transparenty a červenými kartami. „Odmítáme jízdu konvoje jako demonstraci síly. V případě Ukrajiny chceme mírové řešení, jízda konvoje takovým řešením není," řekla poslankyně KSČM Soňa Marková.

Příznivci konvoje chtějí podle občanského aktivisty Josefa Matyáše Američany naopak důstojně uvítat a dát najevo sounáležitost Česka s ostatními zeměmi v NATO. Matyáš také pro Američany jako dárek opatřil v náchodském pivovaru lahvové pivo. Předat jim ho však prý bude moci možná až v Pardubicích, protože v Náchodě nejspíš konvoj zastavovat nebude.

Průjezd konvoje budí pozornost i u náchodské veřejnosti. „Zájem občanů je veliký. Chtějí se na konvoj přijít podívat a dotazují se nás, v kolik hodin přijede," řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Mezi motorkáře, kteří chtějí konvoj doprovodit už od hraničního přechodu, se připojí i členové Harley Owners Group Hradec Králové Chapter.

„O účast nás požádal pan Václav Marhoul, který to dává dohromady. Akci ovšem organizujeme dost narychlo," řekla Deníku sekretářka Chapteru Zdena Kocourková.

Hradeckým motorkářům ještě v pátek odpoledne chybělo povolení vojenské policie, ale předpokládali, že je do večera obdrží. Podle plánu by v neděli ve 13.30 hodin měli mít sraz na hraničním přechodu v Náchodě. „Přidáme se ke koloně a pojedeme s ní až do Pardubic ke kasárnám," uvedla Kocourková.

Režisér Václav Marhoul stojí za iniciativou 1100mil.cz, která zastřešuje uvítání konvoje na hraničních přechodech.

Na přivítání ani doprovod se naopak nechystají členové Gardy města Hradec Králové, kteří organizují výroční akce z vojenské historie. „Víte, my máme jen uniformy wehrmachtu, takže o uvítání od nás by asi nikdo příliš nestál," řekl se smíchem Pavel Urban z gardy.

Rušno bude podle všeho i v Pardubicích. Lidé si budou moci na letišti, kde mají mít vojáci základnu, prohlédnout tři transportéry Stryker. „Na prohlídky je vymezen čas od 17 do 18 hodin před vjezdem do kasáren u vojenského letiště," uvedla Zuzana Nováková z pardubického hejtmanství. Ohlášená je i manifestace na uvítání vojáků před letištěm.

Vyloučeny však nejsou ani protesty. Skupina, která se kvůli tomu svolala přes sociální síť, má sraz dopoledne před pardubickým nádražím. O konkrétních formách protestu však ještě nerozhodli. Má být ale určitě symbolická, nenásilná.

Pardubickou akci zaštiťuje 18letý proruský aktivista Petr Žampach ze Žumberku na Chrudimsku.

„Podle mezinárodních úmluv musí být konvoj v době míru převážen po železnici a ne po vlastní ose, a to navíc ve vagonech zavřených plachtou. Toto je jen demonstrace síly. Kdyby vojáky převáželi vlakem, tak se tím vůbec nebudu zabývat," řekl Žampach.

Žampach protestoval proti konvoji už v době, kdy si o něm nezjistil správné informace a domníval se, že pojede z Německa do Pobaltí. Už tehdy však bylo známo, že míří opačným směrem.

Dragounská jízda
První část přejezdu amerického vojenského konvoje na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku

Neděle 29. března:
• Kolona amerických vozidel čítající téměř 520 lidí a 120 převážně kolových vozidel bude rozdělena na tři proudy, které vstoupí na území Česka z Polska přes hraniční přechody Bohumín, Náchod a Harrachov.
• Čas přechodu hranice proudu přes Náchod zatím není znám, bude to nejspíš kolem poledne. Pouliční akce tu chystají jak odpůrci konvoje, tak jejích příznivci. Odpůrců by prý mohlo být několik desítek, příznivců konvoje až několik stovek. Průjezd zde navíc zkomplikuje probíhající přestavba kruhových objezdů na průtahu městem.
• Američtí vojáci mají pokračovat po státovce přes Jaroměř a kolem Hradce Králové, odkud se na novou „hradubickou" čtyřproudovku dostanou nejspíš nájezdem na D11 u Praskačky, z dálnice pak odbočí na R35 ke kruhovému objezdu u Opatovic n. L. Po hlavní chtějí jet až do Pardubic přes křižovatku u Parama k vojenskému letišti, kde přenocují na zdejší vojenské ubytovně.
• Zde Iniciativa Pro konvoj plánuje setkání vojáků s veřejností. Návrhy na blokády i výhrůžky násilím se objevují na sociálních sítích, především od stoupenců krajní levice. I při průjezdu Pardubicemi se chystají protesty.

Pondělí 30. března:
• Kolona vyrazí přes Lázně Bohdaneč a po D11 do Prahy, kde se spojí s ostatníma dvěma. Vojáci přenocují v kasárnách v Praze – Ruzyni.