Kluk z Ústí nad Orlicí se stal králem, nesmrtelným šampionem, prvním cyklistou, který pro Českou republiku získal olympijské zlato.

Jaroslav Kulhavý zazářil při nedělním závodu horských kol.

Dobyl Londýn!

„Vím, že když jsem v pořádku, vyhrávat dovedu. V přípravě jsem udělal pro olympiádu maximum," odhodlaně vyprávěl v rozhovoru pro Deník těsně před odletem na XXX. letní olympijské hry do města nad Temží.

Plánu se držel do puntíku. Vyhrál!

„Budu mu gratulovat hned, jak to půjde," usmíval  se bývalý cyklista Petr Bucháček, který se účastnil v roce 1976 olympiády v Montrealu.

V závěru dramatického závodu se Kulhavý přehnal přes Švýcara Nino Schurtera, byl to férový, chlapský souboj „na férovku"  vítězů Světového poháru posledních dvou let. Skvělým manévrem před cílem ho pro sebe rozhodl český reprezentant.

„Zajel krásný závod. Nastoupil v pravý čas, poslední stoupání rozhodovalo a on do toho dobře skočil těsně před tím, než vjeli do cílové rovinky," komentoval klíčový moment Vladimír Vávra, šéf hradecké cyklistické stáje Whirlpool-Author.

Nový olympijský vítěz mohl v cíli nesmírně těžkého závodu roztáhnout pusu od ucha k uchu. Celé Ústí nad Orlicí v tu chvíli samou radostí možná spadlo… Ti nejbližší se s ním radovali přímo v dějišti olympiády, doma u televize zůstala jedině babička, kterou pozdravoval nápisem na svém startovním čísle.

Jaroslav Kulhavý vyhrál vše, co se vyhrát dá;  má vlastně jakýsi cyklistický „Grand Slam": je mistrem Evropy z roku 2010, mistrem světa z roku 2011, vítězem Světového poháru z roku 2011 a olympijským vítězem z roku 2012.   (ry)