Provozovatel zimního střediska v Harrachově se zatím nedohodl se státem na podmínkách, za nichž by si od něj nadále pronajímal pozemky. Je na nich část sjezdovek a lanovek.

Není tedy úplně jisté, zda bude vůbec možné o letošní zimě na Čertově hoře lyžovat. Další postup má řešit představenstvo Sportovního areálu Harrachov. Novinářům to sdělil předseda představenstva Marek Hájek.

Stanovisko, zda je možné areál provozovat bez platné smlouvy, předloží představenstvo akcionářům na valné hromadě na konci listopadu. „Právní názory se liší," dodal Marek Hájek.

Akcionáři dostanou rozbor možného finančního dopadu, kdyby dotčené sjezdovky Sportovní areál nadále neprovozoval. Něco takového si Eva Zbrojová, starostka města, které je jedním z akcionářů nedokáže vůbec představit. „Na turistickém ruchu je Harrachov závislý," zdůraznila. Středisko si od státu pronajímá zhruba dvě třetiny pozemků, jež jsou součástí lyžařského areálu. Jde o vyšší partie tratí. Nájemní smlouva s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) však vypršela už na konci června. Podle mluvčího tohoto úřadu Radka Ležatky státní úředníci se zástupci harrachovského areálu stále jednají.

„Naším zájmem není zlikvidovat zimní sporty v Harrachově, pouze dát do pořádku smluvní vztahy s provozovatelem. Snažíme se usilovně již několik měsíců nalézt vhodné řešení," nastínil Radek Ležatka. Předseda představenstva Sportovního areálu Harrachov Marek Hájek však prohlásil, že zmíněný úřad už v létě vyzval zástupce areálu k předání pozemků a k zastavení činností na těchto pozemcích.

Dosavadní roční nájemné 2,2 milionu korun chce ÚZSVM zvýšit na 3,5 milionu. Vychází z posudku, podle něhož jde o lukrativní pozemky ve výjimečně žádané lokalitě. „Soudní znalec, který posudek vypracovával, uvedl, že srovnání cen obvyklých provedl v rámci Krkonoš. Porovnával mimo jiné zimní střediska v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně, Rokytnici nad Jizerou nebo v Janských Lázních," informoval Ležatka. Provozovatel areálu si dal vypracovat vlastní posudek, výsledek je velmi odlišný. „Naši znalci pozemky nacenili na 1,82 milionu korun, v jednotlivých bodech se liší posudky o mnoho procent," uvedl Marek Hájek. Srovnávání s Medvědínem ve Špindlerově Mlýně se mu nelíbí. „To skutečně nevypovídá o ceně v místě a čase obvyklé, kterou se znalec v místě ani nepokusil fyzicky zjistit," upozornil předseda představenstva Hájek. Předpokládal, že posudky se budou od sebe lišit maximálně o 15 procent. Požádal proto Komoru soudních znalců o revizi obou posudků. „V řádu dní by komora mohla předložit závěry revize, které více napoví, jak je to s cenou nájmů v místě a čase obvyklé na Čertově hoře," dodal Hájek. Sportovní areál Harrachov má čtyři akcionáře, Česká unie sportu vlastní 56,5 procenta akcií, Svaz lyžařů ČR 37,6, město má čtyřprocentní podíl a Investiční společnost Sportlease 1,9 procenta. V účetním období od října 2013 do září 2014 bylo hospodaření SAH v zisku 12,6 milionu korun při tržbách 82 milionů. O rok dříve byly tržby 89 milionů a zisk 14 milionů.