Při rozhovoru s ředitelem hospice Miroslavem Wajsarem první dáma nabídla zařízení pomoc. Před novináři to však zatím nechtěla blíže specifikovat. „Na tom se budeme ještě domlouvat," uvedla.

Prezident Miloš Zeman a jeho žena se netají tím, že jim hospicová zařízení velmi leží na srdci. Co je k tomu přivedlo? „Věkem člověk k této problematice přirozeně dospěje," řekla včera Ivana Zemanová. Při rozhovoru s ředitelem hospice se zajímala o péči o nemocné i o financování. Navštívila také několik pacientů.

Nestátní zdravotnické a sociální zařízení, které se stará o nevyléčitelně nemocné zejména s onkologickými chorobami v pokročilém stádiu onemocnění, vzniklo v roce 1996 v Červeném Kostelci jako první svého druhu v Česku. „Od té doby jsme tu měli už 7300 nemocných," řekla Eva Wagenknechtová, která v hospici působí.

Zdůraznila, že pacientům poskytují komplexní péči po stránce biologické, sociální, psychologické i spirituální.

Průměrná délka pobytu nemocných je dva až tři týdny. Ne všichni pacienti jsou staří lidé – 40 procent z nich je mladších 60 let. „Náš nejmladší pacient měl pouhých třináct měsíců," řekl ředitel zařízení Miroslav Wajsar. Dodal, že rodičům dítěte, které zemřelo na onkologické onemocnění, se později narodil další potomek. Nechali ho pokřtít v kapli, která je součástí hospice.

Ředitel Ivaně Zemanové ukázal také knihu, kam se zapisují jména pacientů, kteří zde dožili. Jednou za čas se tady pořádají vzpomínková setkání, na která chodí jejich příbuzní.

Zdejší zaměstnanci se však musí starat nejen o to, aby jejich pacienti dožili svůj život bez utrpení, v klidu a důstojně, ale často také o jejich blízké, kteří na tom bývají psychicky velmi špatně. I přes nesmírně náročnou práci je zde minimální fluktuace. Vedení hospice se včera mohlo pochlubit, že řada lidí je zde od začátku.

Vedle lůžkové péče zde nabízejí i hospicovou mobilní péči a ambulanci péče paliativní. Většinu peněz si však musí sehnat sami. Zdravotní pojišťovny jim hradí pouze 47 procent nákladů na provoz. I na to včera při návštěvě Ivany Zemanové přišla řeč. Zařízení pomohlo, že se stalo pověřeným zařízením Královéhradeckého kraje. I tak jsou však pro něj dárci stále velmi důležití.

S papežem o hospicích
Prezident Miloš Zeman chce při plánovaném setkání s papežem mluvit o tom, aby katolická církev část peněz z restitucí použila na zřízení hospiců. Zeman to řekl při setkání se členy zastupitelstva Královéhradeckého kraje.
Prezident by se měl s papežem ve Vatikánu setkat v dubnu. Prezident také řekl, že věří, že v hradeckém kraji budou zřízeny i další hospice vedle Červeného Kostelce, který v minulosti navštívil.