Na přímou otázku Deníku pak ale připustil, že návštěva lékaře přece jen přeložit šla. „Ano, asi bych tam nešel ani tak. Nemusím být na všech lidových veselicích, na První Máje jsem také nechodil."

Zákonodárci se inaugurace nechtějí zúčastnit z důvodu negativní prezidentské kampaně, kterou podle nich Zeman vedl, případně neúčast omlouvají zaneprázdněností. Není to nic nového, například při inauguraci Václava Havla v roce 1998 chyběla polovina poslanců.

Naprostá většina východočeských zákonodárců si však inauguraci ujít nenechá.

„Není přece co řešit. Slib se skládá před oběma komorami Parlamentu, beru to za svou pracovní povinnost," řekl třeba chrudimský poslanec ODS Jan Čechlovský. Ujít slavnostní akt si nechtějí nechat ujít ani další pravicoví poslanci Václav Cempírek (TOP 09)  či Radim Jirout (ODS).

Účast potvrdil i Miroslav Petráň z Věcí veřejných. „Mohu mít jakékoliv pocity, svůj názor, ale ani jsem nepřemýšlel o tom, tam nejít. Je to určitý akt potvrzující výsledek voleb," řekl Petráň Deníku.

Takřka samozřejmostí je pak účast u levicových politiků. „Je třeba dívat se do budoucnosti. Jedna věc je prezidentská kampaň, věc druhá je realita všedních dní. Myslím si, že nejrůznější trucy nejsou pro zákonodárce důstojné," řekl pardubický poslanec  ČSSD Miroslav Váňa. Jak dodal,  rozhodnutí těch zákonodárců, kteří se rozhodli uvedení hlavy státu na Hrad nezúčastnit, považuje za hloupé.

Ve Vladislavském sále nebudou chybět ani východočeští senátoři Pavel Trpák, Jan Veleba či Josef  Táborský.

Miroslav Antl s sebou dokonce pro Zemana veze speciální dárek – Senátorské víno. „Takovou příležitost si nemůžu nechat ujít," řekl.

A chybět nebudou samozřejmě ani oba východočeští hejtmani z ČSSD – Lubomír Franc a Martin Netolický.

Ti si však větší gratulace novému prezidentovi nechají až na středu 13. března, kdy Zeman všechny české hejtmany pozval na Hrad na slavnostní oběd. „Myslím, že v pátek při inauguraci bude prostor nanejvýš na podání ruky," poznamenal Netolický, obrovský Zemanův příznivec.

Inaugurace začne ve Vladislavském sále v 10 hodin, pozvaných je 500 hostů.

Autobusy do Prahy

Na inauguraci Miloše Zemana vyrážejí autobusy příznivci SPO – Zemanovců. Z Pardubického kraje pojede společně asi 60 členů strany a příznivců, strana pro ně zamluvila jeden autobus. Další autobus pojede v pátek ráno z Hradce Králové. „Zájem je velký, přednost mají členové a lidé, kteří se aktivně zapojili do kampaně," řekl Zdeněk Podal z krajského výboru SPOZ. Mnozí lidé jedou také individuálně.