"Je to historicky poprvé, kdy mládě přišlo na svět přímo ve velké letní expozici. Porody dosud probíhaly v průběhu zimy a v zázemí,“ řekl zoolog safari parku Jiří Hrubý.

Protože porod proběhl v takřka přírodních podmínkách, kde zoologové nemají šanci do záležitostí hrochů příliš zasahovat, není zatím zřejmé pohlaví nového přírůstku. Mládě se po pěti dnech jeví stále vitální a pravidelně pije.

Jde o nejmenší mládě, které mohli lidé vidět, ostatní se představovala ve věku několika měsíců. Malý hroch začal ihned následovat matku, která ho zatím drží stranou ostatních členů stáda. „Porod proběhl bez problémů a rychle,“ popisuje Jiří Hrubý.

Osvěžující sprchu a melounovou pochoutku dostaly dopřáno dvorské slonice Saly a Umbu při pondělním světovém dni slonů a lvů. Melouny jsou pro slony netradiční pochoutka a kvůli vysoké cukernatosti se s nimi musí hodně šetřit.
Slonice dostanou nový domov a kamarádky, jejich chov v zoo se zásadně změní

Porody do vody jsou u hrochů relativně běžné, mláďata dokonce přímo pod vodou umí také sát mateřské mléko. V případě zimních odchovů v zázemí ovšem obvykle samice rodí oddělená od samce. I porod ve velké skupině byl pro zoology premiérou.

Zatím se dvojice drží od ostatních hrochů dál, což podle zoologů bude trvat ještě několik dnů. Následně začne pozvolné seznamování.

Mládě hrocha se narodilo v pátek v Safari Parku Dvůr Králové přímo do vody přírodního jezera.Zdroj: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

Ve výběhu je mládě k vidění každý den od začátku návštěvní doby až do večera. Právě tou dobou jsou tato zvířata nejaktivnější a je lepší šance zahlédnout je také na souši. K tomu, aby nové mládě návštěvníci spatřili, je zatím třeba trochu více trpělivosti než případě ostatních hrochů. Často se ukrývá za matkou nebo v houštinách rákosí na březích jezera. Skupinu tvoří vedle něj i dospělý samec Mike, matka Mona a další dospělá samice Hula a dva mladí samci, narození v únoru 2019 a lednu 2020.

Celého melouna si dopřály dvorské slonice Saly a Umbu při pondělním světovém dni slonů a lvů. Melouny jsou pro slony netradiční pochoutka a kvůli vysoké cukernatosti se s nimi musí hodně šetřit.
Panáčkující slony u nás určitě neuvidíte, říká zoolog safari

Ve Dvoře Králové žijí hroši již od roku 1966. Přestávka v chovu nastala v roce 2002, kdy hroši safari park opustili kvůli demolici starého pavilonu. Do Podkrkonoší se vrátili až v roce 2016. Bydlení našli v jedinečném výběhu s obrovskou vodní plochou a rozsáhlými pastvinami v pěším safari, kde jim společnost dělají jeřábi, pelikáni, vodušky a další druhy antilop.