Sochařské dílo z 18. století vytesané z rostlé skály a zakomponované do přírodní krajiny čeká revitalizace, úpravou by mělo projít i jeho nejbližší okolí. „Prioritou v otázce Braunova Betléma je především jeho záchrana, protože jde o mimořádné barokní dílo, ať už díky pozoruhodné koncepci či díky umělecky mimořádně kvalitnímu provedení Matyáše Bernarda Brauna. Jako celek nemá obdoby u nás ani ve Střední Evropě,“ říká hejtman, který v minulých dnech provedl celým areálem Braunova Betléma ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se vsadil o lahev vína, že se v brzké době revitalizuje Braunův Betlém.
Osud Braunova Betlému je v rukách velké sázky o malé víno

Ministerstvo kultury s Národním památkovým ústavem (NPÚ) připravuje investiční záměr, který bude řešit Braunův Betlém z hlediska ochrany památky i z hlediska odpovídajícího zázemí pro turisty. Finanční prostředky od ministerstva jsou již připraveny a s přípravnými pracemi se má začít na podzim tohoto roku.

„Koncem září začne průběžné čištění soch od mechů, lišejníků a jiných biologických nečistot. Tento krok se jeví jako nejvhodnější a vyplývá z výsledků vědecko-výzkumného projektu, který podpořilo ministerstvo kultury. Studenti z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli začnou sochy opět čistit a pomohou k tomu, abychom co možná nejdéle mohli krásu Braunova Betlému obdivovat,“ upřesňuje hejtman a dodává, že chce iniciovat další jednání mezi ministerstvem, NPÚ, městem Dvůr Králové nad Labem a obcí Hřibojedy kvůli soše poustevníka Juana Garina. Skulptura totiž patří obci Hřibojedy, která nemá finanční prostředky na její ochranu.