Hrádek: Pašije i Velikonoce v cizině

Na Hrádku u Nechanic na návštěvníky čeká prohlídka vypulírovaných zámeckých interiérů a také odborná přednáška, při které se posluchači dozvědí něco o historii Velikonoc. „Tato akce je podobná jako na Vánoce, otevřen bude malý prohlídkový okruh a bude velikonočně vyzdobena expozice. Návštěvníci se od nás také dozvědí jak se počítají Velikonoce, nebo co to jsou a jak se slaví pašijové hry.

Chybět nebudou ani velikonoční zvyky a tradice jak u nás, tak také v zahraničí. Během Velikonoc bude zpřístupněna také zámecká kuchyně, kde bude možnost ochutnat sváteční zámecký likér, kávu nebo čaj," doplnila informace Jaroslava Samková ze správy státního zámku.

Na zámku budou k dispozici také stánky s perníčky a drobnostmi s velikonočními motivy. „Většina zámků zahajuje prohlídkovou sezonu až 1. dubna. My ale otevíráme o něco dříve kvůli Velikonocům a oslavám jara," upřesnila Jaroslava Samková. Brány východočeského zámku budou veřejnosti zpřístupněny i o velikonočních prázdninách, které připadají na  3. a 4. dubna.

Karlova Koruna zve na jarmark

I zámek Karlova Koruna nedaleko Chlumce oslaví Velikonoce o pár dní dříve. 29. března se můžete těšit na pestrý program, který odstartuje v deset hodin dopoledne a potrvá až do pozdního odpoledne. Součástí programu bude řemeslný jarmark, prohlídky jarně nazdobené expozice, výtvarné dílny a také divadlo pro nejmenší. Program bude i na malém nádvoří.

Zámky lákají na velikonoční zvyky i tradiční likér
Hrádek u Nechanic – Při prohlídce zámeckých interiérů vás průvodci památky seznámí s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky u nás i v zahraničí, tradicemi a dalšími zajímavostmi. Chybět nebude ani vyhlášený zámecký likér. Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic probíhají od soboty 28. března do pondělí 6. dubna a to od 9 do 16 hodin. Na Velikonoční pondělí 6. dubna od deseti hodin je připravena Mše svatá v zámecké kapli Sv. Anny.

Karlova Koruna – Bohatý program je připraven i na zámku Karlova Koruna. V neděli 29. března v deset hodin startuje řemeslný program, poté jsou na programu prohlídky jarně vyzdobené zámecké expozice. Organizátoři nezapomněli ani na děti. Ty se mohou těšit na výtvarnou dílnu, zajímavé soutěže, a také divadlo. Vystoupí tu také Spolek historických tanců, těšte se na drezúru koní i představení žáků ze základní umělecké školy.

Lucie Hartmanová