Stále ještě ve fázi čekání jsou všichni aktéři projektu Kuks – Granátové jablko. O dotace ve výši stovek milionů korun může stále barokní Hospital přijít.

Zbývá ještě jeden

Nejprve Úřad pro hospodářskou soutěž vrátil do zrušeného výběrového řízení jednu z firem, v minulých dnech oznámil, že dvě další společnosti své námitky stáhly.

Všichni tak čekají na rozhodnutí o posledním odvolávajícím se. „Zatím se nic nemění, zůstal poslední uchazeč, o kterém musí rozhodnout Úřad pro hospodářskou soutěž. Kdy se tak stane, ale skutečně nevíme," sdělil Dalibor Dubový z Národního památkové ústavu, územní správy Sychrov. Tam nyní Hospital Kuks i projekt na jeho obnovu, Granátové jablko, spadá. Poslední odmítnutý uchazeč sice se svým odvoláním neuspěl, ale podal žádost o rozklad k předsedovi Úřadu pro hospodářskou soutěž.

Projekt obnovy Hospitalu tak stále víc tísní čas. Jak upozornili pracovníci Národního památkového ústavu, stavebníci by měli začít pracovat nejpozději na začátku prázdnin. Do té doby je třeba ještě vybrat firmu, která akci provede. Jinak se může stát, že se nepodaří dokončit stavbu do konce příštího roku.

Naděje stále je

Protože je Granátové jablko financováno z evropské dotace, hrozilo by při nedodržení termínu propadnutí nejen částky za rekonstrukci, která je asi 280 milionů, ale celkové sumy na celý projekt, která činí 440 milionů korun.

Negativně vidí možnou ztrátu dotace starosta Kuksu Jiří Beran. „Naše projekty sice nejsou propojeny, ale celkově by zrušení oprav vliv mohlo mít. Jedná se totiž o zrcadlové projekty, my rozvíjíme obec na jednom břehu Labe, stát Hospital na druhém. Bez ohledu na výsledek odvolání ale budeme pracovat na našich akcích dál," vysvětlil.

Jak nakonec všechno dopadne, ovlivní také „život" na samotném Hospitalu. „Jak už jsme několikrát avizovali, zůstáváme pro návštěvníky otevřeni i v případě zahájení stavby," uvedl kastelán Libor Švec. Rekonstrukce by asi některá omezení přinesla, ale návštěvníky by tu vítali stále. Stejně jako nyní. „Novinky sice nenabízíme, ale například doprovodný kulturní program bude letos bohatší. Vzrostl počet koncertů, vrátí se k nám americký gospelový sbor, který s úspěchem vystoupil před dvěma roky," prozradil kastelán Švec.