A protože je letošní ročník ve znamení jednoho z našich nejlepších horolezců, turnovského Josky Rakoncaje, který to má do Skaláku co by kamenem dohodil, uvidí lidé s jeho vlastním komentářem tři jeho a jím vybrané filmy. Zároveň bude na zámku Hrubá Skála vernisáž jeho třicet velkoplošných fotografií. A aby toho na Josku nebylo málo, bude všem přítomným podepisovat donesené knížky.

„A když jsme u autogramiády, podepisovat své knihy budou po přednáškách i Jirka Novák a Mára Holeček," vyjmenovává namátkou z programu za pořadatele festivalu Hana Verlová. Skvělý vyprávěč, jablonecký lékař Vláďa Nosek(na snímku) bude povídat o svých sedmitisícovkách a prvovýstupech na Antarktidě.

Pro milovníky filmů jsou připravené mimo jiné bloky Míry Šmída, Jury Poláka, Petra Špeka Slaniny juniora včetně jedné jeho premiéry, kamarád Láďa Jirásek z Alpy, půjčil kolekci krátkých filmů Reel Rock 2015 a film od Red Bullu Cerro Torre s D. Lamou.

Horolezecké filmy Jana Špáty přijedou okomentovat jeho rodinní příslušníci, promítat se budou i filmy Karla Vlčka, Milan Daněk doveze dokument o rakouském horolezci Heidrichu Harrerovi. A ti, kteří nestihli loňský MHFF v Teplicích nad Metují, mají šanci některé vítězné filmy zhlédnout právě na Hrubé Skále, protože s kamarády z v Teplicích úzce organizátoři festivalu spolupracují.

Po celou dobu festivalu bude Hrubá Skála otevřená pro všechny příchozí a zájemci si budou moci koupit vstupné na 3, 2 nebo 1 den, nebo pouze na jednu jimi vybranou produkci.

Tradičně nebude chybět metodický den horské služby, včetně chytání pádů, beseda s názornými ukázkami první pomoci v horách, svoji sílu si mohou lidé změřit na zlagboardu či lezecké stěně od Makaku. „Mnozí se už těší na bláznivě dobrodružné, veselé a neopakovatelné procházky Skalákem s Petrem Prachtelem. V neděli tradičně na cintorínu proběhne s farářem Alešem Jaluškou vzpomínka na ty, kteří už nejsou mezi námi," doplňuje rámcový program Verlová.

O kulturní program, který bude na kolonádě v Sedmihorkách, se kromě country kapel postarají v pátek skupina Cadillac s nestorem českého rocku Pavlem Sedláčkem. „V sobotu Echoes of Pink Floyd," uzavírají za organizátory Boris Hlaváček a Petr Buditel Šverma.

(lek)