Horní Lánov je severní částí obce Lánov, v roce 2014 zde evidovali 194 adres. A kdo tu není hasičem, jak by ani odsud nebyl, říká se tu s trochou nadsázky. Ale jen malou, protože sbor má 149 členů, z toho 50 je mladých. To je úctyhodné číslo.

Dvacet let s dětmi

Prací s mládeží se tu mohou opravdu a bez ostychu pochlubit. Stačí se podívat na kalendář soutěží se dvěma desítkami akcí od března do října. „Máme tu děti od přípravky, mladší, starší a dorost," připomněl náměstek hasičského starosty Petr Jandík.

Srdeční záležitostí je ale hasičská mládež především pro Ladislavu Šedivou. Ostatně, jinak by to dvě desetiletí ani dělat nešlo. Těšit ji však mohou výsledky svěřenců, které by daly na pořádně dlouhý seznam. „Denisa Vaňková byla například mistryní republiky v jednotlivcích, s dorostenci i dorostenkami bojujeme o republikové medaile. Například loni v Brně jsme získali ve štafetě zlato, letos stříbro v Praze, tam nás ale postihla velká smůla. Děvčata měla absolutně nejlepší útok, praskla jim však hadice a tak oplakala čtvrté místo. Navíc v kategorii letos končí. Ale doufám, že i v ženách zabodují, protože letos byly druhé v kraji a mají velmi dobře našlápnuto," věří Ladislava Šedivá. „Máme tu i reprezentanty, třeba Natálka Honců byla nedávno na šampionátu v Bělorusku a na mistrovství republiky žen v Trutnově skončila druhá. Někdy tyhle výsledky až trochu zastiňují práci našich chlapů, kteří ale pro nás odvedou hrozně moc práce a bez jejich podpory by to nešlo," je si vědoma důležitosti celého kolektivu Ladislava Šedivá.

Už brzy nový vůz

Ne všechny děti ve sboru vydrží, ale při takovém počtu to vždycky někoho chytne na celý život. Proto tu mají už pět absolventů hasičských škol, tři už pracují na útvarech coby profesionálové. A co mladé vlastně na hasičině láká? „Dřív jsem to bral spíš jako sport, ale když jsem dosáhl plnoletosti, začal jsem se víc věnovat práci ve výjezdové jednotce a pomáhat lidem mne baví," vysvětlil František Schmidt.

Ostatně oblíbit si práci u hasičů v Horním Lánově nemusí být až tak složité i díky skvělému zázemí. Těsně před otevřením je nová zbrojnice i vedle stojící domek. Navíc pár kroků je to na cvičný areál s travnatou plochou i volejbalovým hřištěm. Ve výrobě už je nástavba pro nový automobil, na který tu netrpělivě čekají. Očekávané datum je 10. prosince. „Dostaneme se zpátky do výjezdů, normálně fungujeme jako Jednotka požární ochrany III. Z toho nás ale dočasně přeložili do pětky. Jen co přijde nové auto, tak se vrátíme," připomněl Petr Jandík.

I v Horním Lánově věnují dobrovolníci spoustu času veřejným akcím. Proto tu mají třeba hasičskou pouť, hasičský ples, mikulášskou besídku či karneval.

Zajímavostí Lánova je, že má dobrovolné sbory dva. Dřív byly obce rozdělené a tak měla každá svůj. To přetrvalo do dneška. „Určitá rivalita tu panuje, ale nijak výjimečná," shodli se hasiči před nově opravenou zbrojnicí. „Náš sbor je větší a aktivnější, navíc máme spoustu mládeže. Ale snažíme se vycházet, vždyť i děti od nich chodí sem k nám," podotkla Ladislava Šedivá.

A tak se dá bez přehánění říci, že Horní Lánov a hasiči jedno jsou. „Při nejrůznějších akcích totiž ochotně pomohou i lidi, kteří našimi členy nejsou," cení si spolupráce Petr Jandík.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče ze Suchého Dolu hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)DUL

Cena jedné SMS jsou 4 koruny

Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz