Někdy to ochránci přírody nemají lehké. Zvlášť v období, kdy nejen čápi vyvádějí mláďata. Nedávno mladého čápa odvezli do záchranné stanice, protože se prý nehýbal a nemohl vzlétnout. Jak ale záchranáři zjistili, mladý čáp se prostě jen přejedl. V dalším případě zase museli vypnout webkameru, protože stále někdo volal, že mladí čápi se nehýbají a jsou zřejmě mrtví.

Ochránci přírody hnízdo zkontrolovali a potvrdili, že je vše v pořádku. Lidi ale nepřesvědčili, takže ke hnízdu povolali hasiče. Při jejich zásahu ale dva mladí čápi z poloviny sletěli a pak spadli na zem, dva další odvezli do záchranné stanice. Mláďata prostě neuměla létat, jinak byla v pořádku. První dva se dokonce po dvou dnech už sami do hnízda vrátili, péče o zbylou dvojici však přijde na tři tisíce korun.

„Přinášená mláďata ptáků? Opakuje se to každoročně. Někdy jdou ale lidé z extrému do extrému. Na jedné straně nám nosí mláďata, která jsou v pořádku, jen ještě neumějí pořádně létat. Jiní lidé se zase bojí na mládě sahat, aby ptáče nestiskli moc a neublížili mu. Další věří, že se na mláďata ptáků nemá sahat, ale opak je pravdou. Mláďata přitom lidé poznají podle krátkého ocásku. Stačí, pokud není poraněné, aby ho přenesli na nejbližší strom z dosahu kol či aut. Nám se naštěstí daří většinu kalousů ušatých, sojek, poštolek, rorýsů či zvonků vrátit zpět do přírody," řekl David Čáp ze Záchranné stanice ČSOP v Jaroměři.

Poučka, která neplatí

Na mláďata ptáků se může sahat. Neplatí poučka, že se na ně sahat nemá. Když vypadnou 
z hnízda a neumějí ještě pořádně létat, klidně je z chodníku či silnice vezměte do rukou. Pokud je vrátíte do hnízda, nebo posadíte do trávy či na nejbližší strom mimo dosah aut a kol, rodiče se o potomka postarají.