Dobrou duší se přitom může stát každý aktivní dobrovolník starší 60 let, který svůj volný čas věnuje péči o seniory. Ocenění může získat i instituce, která dobrovolníky v jejich činnosti podporuje a systematicky vytváří podmínky pro jejich další rozvoj.

Lidé, kteří jsou ve dnešní době schopní se věnovat druhým lidem zcela nezištně, jen ze svého přesvědčení, si zaslouží naše uznání a respekt. Projekt Dobrá duše dobrovolníkům snaží právě takové uznání dát a motivovat je tím v jejich další činnosti. Letos proto Dobrá duše již potřetí otevírá své brány všem aktivním dobrovolníkům i institucím, které s dobrovolníky pracují a systematicky vytvářejí podmínky pro jejich další rozvoj.

Do loňského ročníku Dobré duše se přihlásilo bezmála 50 jednotlivců a 30 institucí z celé České republiky. „Svědčí to o rostoucím zájmu o dobrovolnictví, což byl přesně ten cíl, s nímž jsme tento projekt zakládali. Do prvního ročníku se přihlásilo 26 jednotlivců a 27 institucí, takže nás velmi těší, že účast s každým dalším ročníkem roste. Už nyní se těšíme, kolik zajímavých dobrovolnických příběhů se nám sejde v rámci nadcházejícího ročníku", uvádí Andrea Pisingerová ze společnosti HARTMANN-RICO, která je jedním z partnerů Dobré duše.

Na slavnostním ceremoniálu, který byl v červenci 2014 upořádán u příležitosti vyhlášení výsledků II. ročníku, byl za vítěze v kategorii institucí vyhlášen Hospic sv. Josefa. V kategorii jednotlivců byli pak oceněni tři dobrovolníci: Petr Brandeiský ze Židovské obce v Praze, Manželé Vajrauchovi z Vysokého Mýta a Anna Vyvialová z Frýdku-Místku.

Kdo budou dobré duše, oceněné v rámci III. ročníku, to se dozvíme v létě příštího roku. Do té doby mají všichni zájemci možnost se do projektu zapojit, vyplněním přihlášky na stránkách http://www.dobra-duse.cz/prihlaska. Pokud je vám přes 60 let a věnujete se péči o seniora v zařízení sociálních služeb, přihlaste se také. Kdo ví…, třeba se právě vy stanete dobrou duší, kterou hledáme. Třetí ročník totiž právě otevírá své brány!

Více o projektu Dobrá duše:

Dobrá duše probíhá ve dvou kategoriích. První je určena jednotlivcům, druhá potom institucím, které s dobrovolníky pracují.

Do kategorie jednotlivců se mohou hlásit všechny osoby starší 60 let, které se dlouhodobě – nejméně po dobu tří měsíců – věnují pomoci seniorům v zařízeních sociálních služeb, nejsou v příbuzenském vztahu s osobou, které vypomáhají a neberou za svou pomoc žádnou finanční odměnu.
Do kategorie institucí mohou své přihlášky podávat zařízení, jako jsou například domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením a denní stacionáře. Důležité je, aby tyto instituce s dobrovolníky pracovaly dlouhodobě, alespoň po dobu tří měsíců, a systematicky vytvářely podmínky pro další práci dobrovolníků.

Partnery druhého ročníku projektu jsou, stejně jako v loňském roce, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, Gerontologické centrum a společnost HARTMANN-RICO a.s. Mediálním partnerem Dobré duše je od roku 2014 rádio Proglas. Coby patroni projektu se veřejnosti opět představí populární herci a moderátoři Vladimír Hron a Aleš Cibulka.

Přihlášky do projektu jsou dostupné ke stažení na stránkách http://www.dobra-duse.cz/prihlaska
Karolina Stonjeková