Hejtmana v pondělí na svém prvním zasedání zvolili noví krajští zastupitelé. Volba nebyla příliš dramatická: Jiří Štěpán, který v čele kraje vystřídal Lubomíra France, neměl žádného protikandidáta. Pro jeho zvolení se vyslovilo 27 zastupitelů, 13 bylo proti, čtyři se zdrželi hlasování.

Proti byli zastupitelé za hnutí ANO, které říjnové krajské volby ziskem 13 mandátů vyhrálo, ale do vedení kraje se nedostalo, protože ještě před vyhlášením výsledků voleb se na spolupráci domluvily ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

Návrh na tajnou volbu neprošel

Koalice tak v zastupitelstvu získala celkem 24 mandátů z 45 a ANO muselo do opozice. V opozici skončila i KSČM, která v minulém volebním období po boku ČSSD kraj vedla. Klára Dostálová, která šla do voleb jako jednička na kandidátce ANO, včera navrhla, aby volba hejtmana byla tajná, návrh však těsně neprošel.

Zastupitelé v pondělí vybrali i náměstky hejtmana. Prvním náměstkem byl zvolen bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), který bude odpovědný za dopravu a silniční hospodářství, dalšími uvolněnými náměstky se stali Vladimír Derner (Koalice pro Královéhradecký kraj) a Aleš Cabicar (TOP 09).