Od roku 2016 rozjel stát masivní podporu jednotkám sborů dobrovolných hasičů obcí. Dotační prostředky z rozpočtu Ministerstva vnitra, Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru jsou určeny na obnovu techniky a opravy hasičských zbrojnic. Jde o model spolufinancování stát – kraj – obec, kde stát by měl hrát dominantní úlohu.

„Využili jsme hned první výzvy na začátku loňského roku a požádali o dotační podporu ve výši 450.000,- Kč od ministerstva vnitra a 300.000,- Kč od Libereckého kraje. Měli jsme dosud sice relativně nové zásahové Mitsubishi z roku 2004, ale mělo jen pět míst k sezení, což nevyhovovalo předpisům a ani potřebám přepravy jednotky. Hledali jsme proto auto s pohonem 4x4, ale s větší kabinou, alespoň pro šest lidí" ohlíží se o rok zpátky Ladislav Jiřička, starosta Čisté u Horek.

Po schválení technických podmínek ze strany Hasičského záchranného sboru byla vypsána soutěž na dodavatele a koncem roku se už čistečtí radovali z nového Fordu Transit DCIV, který dodala firma AutoTrutnov.

„U nás byla situace podobná jako v Čisté. Máme starou cisternu Škoda 706 a hlavně dosluhující dopravní automobil Mazda E 2200, kterou jsme dostali darem od hasičských kamarádů z Německa. Kromě zásahové činnosti auto potřebujeme i pro přepravu soutěžních družstev mužů, žen i dětí. Proto jsme poptávali devitímistné vozidlo," komentuje výměnu techniky starosta Horek u Staré Paky, František Sedlák.

I zde uspěl trutnovský dodavatel Fordů a v prosinci v hasičské zbrojnici hasičů v Nedaříži, která spadá pod Horka, zaparkoval nový Ford Transit s devíti místy pro posádku a velkým nákladovým prostorem.

Dotační příležitosti se chopila i Levínská Olešnice. Zde vše ještě běží a nového automobilu by se měli dočkat v letošním roce. Doplní dosluhující nákladní Avii.

Na hranicích krajů se tak radikálně omlazuje vozidlový park a celkově stoupá úroveň technického vybavení dobrovolných hasičů. Automobily mění nejvíce obce s jednotkami JPO V (místní význam), ale letos by měla projít repasí i Tatra hasičů ve Studenci, což je JPO III, kteří vyjíždí na pomoc do celého regionu.      (fal)