Díky tomu mají nyní šanci získat titul v této soutěži a vyhrát velkolepou show s hudebním programem. Záleží i na vás, našich čtenářích.

Jeden, dva i žádný

Město leží na úpatí Krkonoš v těsné blízkosti Trutnova a žije zde 1200 obyvatel. Sbor pilníkovských hasičů patří k nejstarším v regionu. Založený roku 1873 má za sebou téměř stopadesátiletou historii. Doba však nebyla zdejším dobrovolníkům vždy nakloněná. A aby nebylo město jako jedno z mála bez hasičů, museli několikrát překonat nepřízeň doby i osudu. Asi 10 let po založení prvního sboru byl založen druhý a během doby měl jeden 68 členů a druhý 72. Za okupace pak byly oba sloučeny a snížen stav na 45 mužů. Na počátku 90. let ale jednotka zanikla úplně a nefungovala dlouhých 17 roků.

„V roce 2007 dala parta lidí sbor opět dohromady, asi aby byl jeden ples navíc," nadhodil s úsměvem starosta a velitel Libor Luňák. „Ale ne, hlavním impulsem byla tehdejší série požárů, jeden dům dokonce lehl popelem," uvedl věc na pravou míru.

U znovupočátku sboru tehdy stálo přes třicet lidí. Mnozí ale postupně ztratili zájem a před dvěma lety byl osud sboru opět nahnutý. „Skutečně to bylo na hraně. Měli jsme málo výjezdů, lidi ztratili motivaci. Pak ale došlo k modernizaci, propojilo se operační středisko s jednotkou, město pořídilo elektronický svolávací systém a teď máme přes dvacet výjezdů ročně. Plus dvacet dalších při mimovýjezdové činnosti, například pro město," shrnul současný stav Libor Luňák a věří, že situace z před několika let se dlouho opakovat nebude.

Současná parta je totiž dobrým základem pro další činnost i rozvoj. Chlapi vědí, že bohatství a sláva je nečeká, dělají hasičinu proto, že je baví.

Doma i v okolí

Pilníkovská jednotka zasahuje nejen na katastrálním území města, ale i v sousedních Chotěvicích či Starých Bukách, kde hasiče nemají. A stejně jako dobrovolníci kdekoli jinde, pomáhají při nejrůznějších akcích. „Samozřejmostí je pálení čarodějnic, pomoc při dětském dnu, městských slavnostech, už po osmé jsme pořádali soutěž O štít města Pilníkov," připomněl některé z nich jednatel Ludvík Novák. Nezapomínají tu ani na mládež, i když sehnat dostatek dětí není jednoduché. „Nejde ani tak o celkový počet, jako o věkový rozptyl. Dětem je od šesti do třinácti let a to se těžko sestavuje družstvo, třeba pro požární útok. Mladší ještě některé věci nezvládnou, například spojit hadice. Ale kroužek funguje a teď má asi třináct členů," potvrdil Libor Luňák.

Poslední výjezd měli hasiči uplynulou sobotu, a hned dva po sobě. „Nejdřív bylo potřeba odčerpat vodu a po návratu se rozezněla siréna, hořel les. Chlapi vyjeli za pět minut, na místě byli první. Brzy dorazili i profesionálové z Trutnova a situaci se podařilo dobře zvládnout," chválil své kolegy velitel Libor Luňák.

Erťák stále slouží

S technikou je to u dobrovolných sborů složité. Někde jako by se zastavil čas, jinde mají špičkové vybavení. V Pilníkově je to tak napůl. Jednotka má cisternu, terénní auto, centrály, čerpadla, pilu, ale mnohé již dávno za zenitem. I tak ale dokáží dostát svému poslání a být prospěšní.

„V současné době řešíme modernizaci cisterny a třeba se jednou podaří něco novějšího za náš starý erťák pořídit," věří starosta Libor Luňák. „Je to veterán, ale službu udělá. Dokud nebude nic jiného a dokud ho udržíme v provozuschopném stavu, budeme s ním jezdit," má jasno strojník Petr Jánošík.

Pravidla soutěže Dobráci roku o nejlepší dobrovolný hasičský sbor:

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro Ledce hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera) LEDCE

Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz

Losování z dosud přihlášených sborů v pátek 2. října určilo, že jako další navštívíme v soutěži Dobráci roku obec Valdov na Jičínsku. Medailonek tamních dobrovolných hasičů bude odvysílán v pátek 9. října po 15. hodině!