Ve prospěch státu už dnes policisté stromky nezabavují, pionýrům už vůbec ne. A na rozdíl od hříšníka z Jahodova na Rychnovsku, o kterém byly předcházející řádky, současným zlodějíčkům hrozí o to mastnější pokuty.
„Každému pytlákovi, který uřízne v našich lesích vánoční stromek, hrozí pokuta až 15 tisíc korun," varoval mluv᠆čí státních Lesů ČR Zbyněk Boublík. Hajní tak s policisty teď všude střeží lesy dnem i nocí.
„Doporučujeme lidem, pokud si odněkud nesou stromeček, aby si nechali doklad o zaplacení. Strážníci totiž kontrolují i lidi, kteří si stromky nesou nebo vezou na kole. Pokud nemají doklad nebo povolenku na výřez od městských lesů, můžeme uložit pokutu až tisíc korun. Když je podezřelý stromek vzácnější nebo jich má nepoctivec více, tak ho předáme policii nebo správnímu orgánu a pokuta se může vyšplhat i výše," uvedla Eva Čížková, mluvčí hradecké městské policie.
„Na potenciální zloděje stromků v lesích však policisté dohlédnou například také při různých dopravních akcích," upozornil mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.
Metod, jak lesy před nájezdy zlodějů stromků ochránit, je více. Lesáci rovněž používají postřik chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě však tato látka silně zapáchá.
Často také hajní přistupují i k odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem, aby snížili estetickou atraktivnost stromku.
Tomu se naopak vyhýbají správci Krkonošského národního parku (KRNAP). Lidi chtějí od krádeží odradit finanční motivací: sami prodávají stromky do 200 korun.
„Nízkou cenou chceme lidi motivovat, aby si raději do᠆mů pořídili strom z prořezávek, než aby chodili plundrovat les s pilkou," vysvětlil včera mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Mastné pokuty
• Pokud dojde ke krádeži, policisté ji šetří jako přestupek proti majetku, při kterém mohou uložit blokovou pokutu až ve výši 15 000 korun.
• Pokud by někdo ukradl „plantáž" stromků, kdy by cena přesáhla 5000 korun, pak by se věc šetřila jako přečin krádeže.
• Pokud by někdo překonal překážku (rozpletl pletivo, odstranil zámek od brány), pak je to krádež vloupáním, zde nezáleží na škodě.
• Pokud policisté zastaví auto a v něm bude mít řidič stromeček, musí se prokázat paragonem, že stromek zakoupil. Pokud paragon není, šetří to policisté jako přestupek proti majetku.
• Pokud někdo uřízne například stříbrný smrk, zase se stanoví cena, která může být vyšší než 5000 korun.