VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázium byla jedenáctiletka

Jičín - Minulý čtvrtek se konala v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně sláva. Křtila se další knížka. Jmenuje se Na vyhlídce vzpomínek a představuje, jak uvedeno v titulu, „rozpomínání studentů jičínského gymnázia 1952 až 1955“.

7.8.2017
SDÍLEJ:

Křest: Na vyhlídce vzpomínekFoto: Bohumír Procházka

Pro jistotu je na titulní straně ještě uvedeno Jedenáctiletá škola v Jičíně. Tak se totiž škola tenkrát jmenovala. A byla tříletá. Za tři roky maturita. Tenkrát šlo všechno rychleji, aby se socialismus včas vybudoval.

Do téhle třídy chodili pánové Vilém Hofman a František Větrovský. Protože oba jsou navzdory důchodu lidé činorodí, rozhodli se někdy okolo roku 14, že ze vzpomínek spolužáků udělají knížku. A tak od třinácti z nich vybrali slohové práce. Přidalo se ještě opatřit dalších patnáct vzpomínajících Jičíňáků a přespolních. Dětí profesorů, kamarádů, ještě žijící kantorů. Prostě těch, kteří měli co sdělit.

V knize nejde jen o veselé příběhy z doby studií. Ve vzpomínkách ožila doba ne tolik vzdálená od války, ale pro dnešní lidi dávno minulá. Není tedy knížka jen kratochvilným čtením, ale docela zajímavým poznáním „jak to tenkrát bylo“. Stačí si prohlídnout tehdejší maturitní otázky z různých předmětů. Pánové editoři se omlouvali: „Pokud si někdo dělá legraci z kantorů, neznamená to, že chce někoho dehonestovat.“  V tomhle směru se doba příliš nezměnila. Snad jen, že si tenkrát žáci či studenti nedovolili to, co dnes.

Kniha vznikla nákladem vlastním a tak počet výtisků nepřekročil 85 kusů. Zajisté je k dispozici v knihovně.  Editoři V. Hofman a F. Větrovský kromě toho, že při přípravě knihy odevzdali velkou práci, obstarali i tisk. Tohle je příklad, jak při dobré vůli lze si vydat svou knížku.

Vzhledem k tomu, že Pan doktor Hofman je též úspěšným studentem Univerzity třetího věku a má v současnosti i osmdesáté narozeniny, přišli mu gratulovat současní spolužáci. Dalším gratulantem byl lékařský kolega Ivan Hejduk, který se po dlouhé době představil se svými houslemi. Vivaldi, i závěrčný Montyho čardáš dokázal, že někteří zubaři na housle umí.

Pěkné odpoledne. Sešli se milí lidé, kteří si mají při dobrém díle spolu co povědět. A dík, knihovno.

Bohumír Procházka

Autor: Redakce

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
AKTUALIZOVÁNO
3

Policie už má určité indicie k totožnosti mrtvého muže

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Jičín - Dnes vás seznámíme s dalšími miminky narozenými v jičínské porodnici.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Starosta Cogan se do sněmovny nevrátí

Jičínsko - Volby do parlamentu nedopadly pro Jičínsko pozitivně. Ve sněmovně bude mít pouze jediného zástupce, a to za hnutí ANO 2011 Kláru Dostálovou z Hořic. Znovu se do sněmovny nepodívá ani starosta Nové Paky Josef Cogan, který kandidoval za STAN na první příčce. Ve sněmovně působil v letech 2010 až 2013.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení