Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) je prvním vysoce postaveným východočeským politikem, který před blížícími se krajskými volbami oznámil odchod z postu lídra strany  na chystané kandidátce.

Chce se dál věnovat jen postu senátora. Hejtmanem je od roku 2008. „Budu do roku 2018 senátorem a chci se plně věnovat této práci," řekl nedávno Franc. S největší pravděpodobností se ale objeví na některém z nižších míst krajské kandidátky ČSSD.

O svém, nástupci na lídra strany na hejtmana hovořit nechtěl. „Na podzim budou probíhat okresní konference, my s tím jménem lídra kandidátky přijdeme možná během léta," dodal s tím, že navržený lídr poté bude žádat na okresních konferencích o podporu.

Jeho pardubický, mnohem mladší a hlavně progresivnější a populárnější kolega Martin Netolický (taktéž ČSSD) zatím drží otěže pevně v rukou. A nic nenasvědčuje tomu, že by mu v krajské ČSSD vyrůstal  výraznější sok.

Jasně vypadá situace v hradecké KSČM. Post lídra chce znovu obhajovat náměstek hejtmana Otakar Ruml. I komunisté však budou o kandidátkách pro krajské volby podobně jako ČSSD rozhodovat až na podzim, takže Ruml zatím nemá nic jisté.

Karty ale začínají rok a čtvrt před volbami poodkrývat i další partaje. Třeba Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli s hnutím Východočeši na vytvoření společné kandidátky v hradeckém kraji. O osobě lídra se chtějí domluvit na podzim. Do minulých krajských voleb kandidovali STAN společně s TOP 09, Východočeši tehdy šli do voleb s podporou hnutí ANO.

Není bez zajímavosti, že spolupráce STANu a TOP09 se rozpadá ve všech krajích. A zdá se, že ohrožena je spolupráce obou uskupení i pro příští parlamentní volby.

Ohledně aliance pro krajské volby tak osiřelá TOP09 uvažuje o ODS, aby tak vytvořily protiváhu silnému hnutí ANO, sociální demokracii a v krajích také tradičně populárním koalicím lidovců.

ČSSD hledá nové krajské lídry. Změnu potřebují i další strany

Komentář Jiřího Štefka:

Jiří Štefek.Na podzim příštího roku se v České republice uskuteční krajské volby. Jsou to sice takové volby druhé kategorie, ale například ve vládní ČSSD kvůli nim hrozí doslova personální zemětřesení. Straničtí šéfové už začínají dávat dohromady jednotlivé kandidátské týmy, nicméně pro většinu krajů hledají dokonce jejich nové lídry. Jinými slovy – s těmi současnými (z nichž většina jsou hejtmany) už nepočítají.

Mezi adepty zralými na odchod na střídačku je podle médií i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jeho Pardubický kolega Martin Netolický zůstal prozatím ušetřen. Nemyslím si, že toto „tahání zajíců" z klobouku probíhá podle žebříčků popularity jednotlivých hejtmanů, mezi nimiž je Franc až na samém chvostu. Současné krajské reprezentace jsou totiž tak neviditelné, že mnoho lidí v krajích – snad s výjimkou Jihomoravského a Prahy – ani svého nejvyššího „vládce" nezná. Lidé tak spíš kraje hodnotí podle stavu silnic, nabídky kultury, existence nejrůznějších nařízení či omezení a nebo podle své osobní ekonomické situace. A zde s výjimkou posledního ukazatele jsou ještě obrovské rezervy a fůra nedodělků.

Z politologického pohledu se samozřejmě jako mnohem šikovnější a perspektivnější jeví Martin Netolický, a to ne kvůli svému nižšímu věku. Prokázal to již při sestavování krajské koalice před třemi lety, kdy se vyhnul možnému spojení s komunisty a vsadil spíš  na osvědčené lidovce, kteří mají ve venkovských okresech na Pardubicku tradičně silné pozice a Roman Línek je velmi zkušeným regionálním politikem. To Lubomír Franc se ničím podobným neobtěžoval a velice rychle si padl do náruče s KSČM. Navíc prokázal mimořádnou schopnost udržet více křesel najednou, když zároveň i jako novopečený senátor společně se svými dalšími třemi kolegy (senátory a zároveň krajskými zastupiteli) prosadil jiné jednací dny krajského zastupitelstva, aby mohli dojíždět i do pražského Valdštejnského paláce. To, že v krajském zastupitelstvu sedí i spousta regionálních starostů či místostarostů, kteří byli zvyklí na zavedený a letitý harmonogram jednání přizpůsobený jejich lokálním povinnostem, nevzal v potaz.

Obecně řečeno je více než chvalitebné, že ČSSD přistoupila (a snad ji i dotáhne do zdárného konce) k myšlence obměnit své krajské reprezentace. Nicméně totéž by měly udělat i další strany. A hlavně přinést nové myšlenky, nápady či inovace. Jedině tak se stanou krajské volby opět atraktivní pro voliče a nebude to jen souboj bratrstev, v nichž velká část ansámblu dělá politiku, protože nic jiného „neumí" a ve svém reálném životě by se asi jinak těžko uživila.

Na závěr si dovolím ještě jednu malou radu pro ČSSD. Hledání lídrů pro krajské volby by měla strana využít i k definitivnímu osamostatnění se od prezidenta Miloše Zemana. Jedině tak nedojde k opakování „lánských pučů" a podobných akcí, které nepřímo do krajské politiky vnesly rozměr, který jí vůbec nepřísluší.

(Jiří Štefek, politolog)