„Podle novely zákona o léčivech budeme moci zahájit řízení o udělení licence nejdříve prvního března příští rok," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Konopí, které by fakulta vypěstovala, je schopna produkovat ve standardní kvalitě. Navíc všechny katedry mají oprávnění pracovat s návykovými látkami, neboť připravují své absolventy především pro činnost v lékárnách, které s těmito léčivy pracují.

Fakulta počítá s tím, že by se jí vrátily minimálně náklady na pěstování. Zatím se však neví, co by s vypěstovaným konopím bylo dále. „Neumím si představit, že by ho naše fakulta rovnou distribuovala do lékáren, neboť to bychom pro tyto účely museli nejdříve vybudovat speciální pracoviště," uvedl děkan. Podle něj však bude zároveň s vyhlášením soutěže na pěstování určen i distributor.

Farmaceutická fakulta je schopna pěstovat konopí vhodné pro léčbu konkrétní nemoci. Jiný obsah účinných látek potřebují pacienti s nemocí centrální nervové soustavy, jiný lidé s lupenkou.

„Osobně povolení používat konopí pro léčebné účely vítám. V dnešní době si sice lidé například mast z konopí mohou obstarat, ovšem nelegálně, a vystavují se tak postihu policie. Nyní budou vědět, že droga, tedy myšleno sušená část rostliny, či jiný přípravek má jasně definovaný obsah účinných látek, že jim tedy opravdu pomůže a navíc, jeho původ je zcela legální," uvedl Alexandr Hrabálek.

Pokud by fakulta začala pěstovat konopí ve velkém, bude muset zajistit ochranu pěstovaných rostlin. „Zahrada má celkem dva hektary, které hlídá bezpečnostní agentura. Speciálně nám hlídají výukový blok s tropickým skleníkem a za ním stojící skleníky, kde bychom případně mohli konopí pěstovat. Ochrana by se samozřejmě zesílila," vysvětlil děkan. (jap)