Díky tomu došlo k úniku tisíce litrů oleje do dešťové kanalizace. Směnový inženýr neprodleně poté, co vznik mimořádné události ověřil, informoval Hasičský záchranný sbor a havarijní štáb. Následovalo hlášení všem zaměstnancům v areálu a příprava na příjezd složek Integrovaného záchranného systému.Takový byl ve zkratce scénář havarijního cvičení, v němž zaměstnanci elektrárny obstáli podle očekávání na výbornou.

Zjištění havárie a kontaktování záchranných složek a havarijního štábu zabralo lidem v provozu elektrárny jednotky minut. Celé cvičení trvalo zhruba hodinu. „Cílem cvičení bylo prověřit připravenost našich zaměstnanců na mimořádnou událost a otestovat jejich spolupráci při řešení případné havárie. Při cvičení jsme také otestovali funkčnost techniky, která slouží k oznamování mimořádných událostí," vysvětlil Libor Kult, předseda Havarijního štábu elektrárny.

Do včerejšího havarijního cvičení se zapojily požární hlídky elektrárny a agentura, která v elektrárně dohlíží na bezpečnost.

V rámci cvičení byli o havárii včas informováni jak hasiči, tak i ekolog. Zároveň se v elektrárně prověřila aktuálnost kontaktů například na Povodí Labe, Královehradecký kraj a město Trutnov nebo Českou inspekci životního prostředí. Podobné cvičení jako v Poříčí absolvují v tomto týdnu v rámci Královéhradeckého kraje také zaměstnanci Teplárny ve Dvoře Králové. „V každé provozovně nebo centrále čas od času prověřujeme připravenost na mimořádné události, abychom předcházeli chybám, které by při jejich řešení mohly nastat. Zaměstnanci elektrárny Poříčí ukázali, že by s řešením situace neměli sebemenší problém," doplnila mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.