Zahrada pod vedením bývalé ředitelky Dany Holečkové asociaci opustila v roce 2010. V roce 2012 bylo zoo vyloučeno i ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), ve stejném roce Holečková skončila ve funkci.

Podle Rumla zahrada už v loňském roce spolupracovala s asociací na chovných programech, uskutečnila se také výměna některých druhů zvířat a asociace vyzvala zahradu ke vstupu. "Vstup do EAZA standardně trvá dva roky. Já si myslím, že pokud tady je jejich zájem, tak ten vstup bude o to rychlejší," řekl Ruml. Podle něj by o návratu do WAZA mohla dvorská zoo začít jednat, až bude členem EAZA.

Dvorská zoo odešla z EAZA po rozhodnutí výkonného výboru asociace, který zoo na dva roky podmíněně pozastavil členství v této asociaci. Asociaci vadilo to, že zahrada údajně nedodržuje pravidla v evropských programech záchrany zvířat. Z WAZA byla zahrada vyloučena kvůli porušení etického chování při převozech zvířat. Bývalá ředitelka Holečková však všechny výhrady odmítala. Holečkovou v čele dvorské zoo nahradil Přemysl Rabas.

Zoo ve Dvoře Králové, která byla otevřena v roce 1946, se specializuje na africká zvířata. Velmi úspěšná je například v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu, například loni ji navštívilo 408.000 lidí.