"Expozice není ještě úplná, je tam ale většina zvířat, jsou tam mamby zelené, dva druhy kober, tři druhy zmijí. Mimo jedovatých hadů jsou zastoupeni i jedovatí členovci, například pár štírů, jedovaté ploštice či dvě jedovaté ryby," řekl Moucha.
Dvorská zoo chce ještě získat například jedovaté hady bojgy africké, které se podle Mouchy běžně nechovají a není snadné je obstarat. Expozice je umístěna v pavilonu Vodní světy, chovatelé museli provést speciální úpravy stávající terárií. "Vybudovali jsme například oddělovací boudičky, do kterých hady uzavřeme a až potom se v teráriu může manipulovat. Pořídili jsme také speciální rukavice, které jedovatý had nemůže prokousnout, či kleště a háky na odchyt hadů," řekl Moucha.
Smrt do někola dnů
Podle zoologa jsou afričtí hadi v porovnání se zmijí žijící v tuzemsku mnohem více jedovatí. "Neumřít po uštknutí zmijí útočnou či gabunskou je spíše zázrak, většinou ta smrt u neléčených případů nastává nejdéle do několika dnů. U kober či mamb je to ještě rychlejší," řekl zoolog.
Dvorská zoo před zahájením letošní sezony například rozšířila největší výběh, nad kterým od loňska vede dřevěná lávka. Příští měsíc zoo otevře expozici želv obrovských, zahrada chce také získat medojeda a africké sovy. V příštím roce zoo plánuje dokončení lvího safari.
Zoo ve Dvoře Králové, která byla otevřena v roce 1946, se specializuje na africká zvířata. Velmi úspěšná je například v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu. Mezi dlouhodobé plány zoo patří vybudování pavilonu pro hrochy. Dvorskou zoologickou zahradu vloni navštívilo 408.000 návštěvníků, což bylo o 35.000 více než v roce 2012.