Sezona koní klepe na dveře. Dostihový spolek navíc pro tu letošní připravil několik novinek, upravil dostihovou dráhu a zahájil rekonstrukci tribun. Cílem společnosti je zvyšovat aktivitu pardubických dostihů a zpříjemnit tak návštěvníkům jejich pobyt v Synthesia Parku.

Italský den

Dostihová sezona začne v Pardubicích 8. května. Zahajovací Italský den je prvním ze dvanácti dostihových mítinků, které návštěvníky pardubického závodiště čekají. Vrcholem pak bude samozřejmě 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Té bude předcházet, kromě seriálu čtyř kvalifikací, i jedna novinka – tzv. bumpery. „Už jsme několikrát prezentovali, že se jedná o nový typ dostihů, který je obvyklý v zahraničí. U nás je ale novinkou. Stručně řečeno jde o rovinové dostihy pro mladé a začínající překážkové koně. Díky těmto dostihům mohou trenéři především pozdní vytrvalce zatěžovat pozvolna a mohou je tak lépe připravit na delší tratě překážkových dostihů," vysvětlil ředitel dostihového spolku a místopředseda představenstva Michael Skalický. Bumpery se mají konat v pátek, vždy den před I. a II. kvalifikací na Velkou pardubickou. Vstupné na tyto dostihy bude zdarma.

Kromě dostihů jsou však pro letošní sezonu připraveny v Synthesia Parku také parkury, soutěže všestrannosti či závody spřežení. „Domluvili jsme se také na pořádání dalších mimokoňských akcí, jako je například Velká pardubická rodinná pouť, Apetit festival či v neposlední řadě třeba rodeo," dodal Michael Skalický.

Dostihový spolek po celé jaro také pracoval na přípravě dostihové dráhy. Věnoval se travnatému povrchu, kde bylo v oblasti startu a některých skoků rozmetáno na tři sta tun kompostu a na přibližně dvaceti hektarech povrchu dráhy byla vyseta nová tráva. Celá dráha byla navíc provzdušněna. „Upravili jsme také oranice, které jsme vyspádovali, aby se tam nedržela voda a stékala do drenážních příkopů, které jsme vybagrovali. Jsou to téměř dva kilometry příkopů, které jsme takto vyčistili," vypočítal práce na dráze její správce Jiří Janda.
Diváci si jistě všimnou i vykácených topolů, které musely být odstraněny kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu.

Pohodlí návštěvníků

Dostihový spolek ale myslí také na zázemí a pohodlí návštěvníků. „Momentálně opravujeme a natíráme balkony lóží na hlavní tribuně D. Navíc máme rozpracovanou projektovou dokumentaci na rekonstrukci tribuny B. S prací bychom měli začít o prázdninách, aby byla do začátku Velké pardubické připravena," dodal šéf dostihového spolku.