Tragikomedie kolem dostavby zbývajících tří kilometrů dálnice D11 do Hradce pokračuje.

Státu stále chybí malý kus pole, který patří sestře Ludmily Havránkové, Jaroslavě Štrossové. Letos v lednu, kdy se stát po 17 letech konečně dohodl s farmářkou Havránkovou, Štrossovi souhlasili s bezúplatným převodem i své části pozemku.

Tři čtvrtě roku poté však přesto smlouva stále není na světě. A soudě podle protichůdných vyjádření obou stran ještě asi dlouho nebude. Zdá se tak být ohrožen termín dostavby. Na trase dálnice přitom již archeologové pracují na záchranném archeologickém průzkumu.

Ministerstvo financí totiž darovací smlouvu mezi státem a advokátem Davidem Štrossem, který svou matku zastupuje, v květnu zamítlo kvůli formálním chybám. Jenže od té doby vládne ticho po pěšině.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že se Štrossem nadále neúspěšně vyjednává. „Ve hře jsou tři varianty: nákup pozemků, akceptace původní dohody, kterou musí posléze posvětit ministerstvo financí, či směna jiných pozemků. Termíny dostavby dálnice jsou zatím platné, nicméně záleží na tom, jak rychle se stát se Štrossovými dohodne," tvrdí mluvčí ministerstva Martin Novák.

Štross v pondělí nenechal na postupu státních vyjednávačů niť suchou, do novin si ale přál citovat jen strohé vyjádření: „Nechci to v této chvíli nijak komentovat," řekl.

Podle ministerstva chce Štross ještě vyjednávat o ceně postoupených pozemků. To však Štross popírá, už s poukazem na předchozí rozhodnutí pole darovat. Za 1200 metrů čtverečních mohl podle některých odhadů chtít 1,6 milionu korun.

Na jaře 2013 se přitom podle plánů mají do polí před Hradcem zarýt bagry, řidiči po zbývajících třech kilometrech autostrády by měli začít jezdit v říjnu 2015.

Hlasů kritizujících stát je víc. Podle zlých jazyků dokonce není stále hotov ani již dohodnutý převod parcel farmářky Havránkové. Blamáží a průšvihů státu souvisejících s dostavbou D11 je víc. Případ Havránkové a její sestry není zdaleka jediný.

Dálnici provázejí samé průšvihy a soudy

Kvůli pozemkům pro dálnici se nepřela jen farmářka Havránková.

Podle čerstvého rozhodnutí soudu musí stát doplatit dvěma majitelkám jiných vyvlastněných pozemků u Stěžer poblíž Hradce skoro dva miliony korun. Původně dostaly každá ze sester 144 tisíc. S částkou však nesouhlasily a ve sporu s Ředitelstvím silnic a dálnic uspěly. O případu informovala Česká televize.

Lidí nespokojených s cenami, které stát nabídl za pozemky pro D11, bylo v minulosti více. Podle soudu jsou ale finanční nároky po třech letech od vyvlastnění promlčeny. „Ceny, které stát nabízel lidem za pozemky pro dálnici, byly často směšné. U nás to bylo 50 korun za metr, pak to vláda dokonce ještě snížila," řekl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Dalším příkladem je už tři roky se vlekoucí soudní spor Lubomíra Bažanta, který za 3500 metrů čtverečních u Praskačky před Hradcem dostal po vyvlastnění 63 korun za metr. Bažant však s ohodnocením nesouhlasil, požadoval zrušení vyvlastnění a cenu 250 korun za metr. U zářijového soudu neuspěl, rozhodl se proto odvolat. Zajímavé je, že Bažanta, stejně jako před lety Havránkovou, vedlo k odporu „arogantní chování státních úředníků".

Vyvlastňování pozemků pro dálnice má zjednodušit a zlevnit nový zákon, který minulý týden podepsal prezident. Pokud vlastník pozemku podá námitku proti vyvlastnění, bude mít nadále odkladný účinek. Pokud by ale odmítl pouze stanovenou cenu, pak už odklad nebude. Proces stanovení náhrady se pak bude řešit samostatně. Nově by výše měla být stanovena podle skutečného stavu pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění.

Sedmnáctiletý spor o pár polí

1994 – Počátek sporu o pozemky s Ludmilou Havránkovou.
19. prosince 2006 – Otevřen úsek D11 z Poděbrad k Hradci. Dálnice kvůli nevykoupeným pozemkům končí před městem provizorním sjezdem u Libišan.
25. června 2008 – Havránková odmítla návrh Topolánkovy vlády, aby si za 10 hektarů polí vzala peníze. Vláda jí nabídla stejně velkou plochu polí jinde a navíc 48 milionů korun. Havránková dál žádala 250 hektarů.
15. října 2008 – Vláda schválila dohodu s Havránkovou. Podle ní by stát farmářce dal 253 hektarů pozemků. Pozemkový fond by však směnou porušil zákon, takže následující Fischerova vláda dohodu zamítla.
9. dubna 2010 – Vyjednávači se shodli s Havránkovou na nové smlouvě. Sporný zůstal jen pozemek, který Havránková vlastní napůl se sestrou Jaroslavou Štrossovou. David Štross řekl, že stát nabídl výměnou nepřístupný a bezcenný pozemek. Vláda se sestry rozhodla vyvlastnit.
Červen 2010 – Štrossová souhlasí se směnou sporné parcely, dolaďují se smlouvy. V den jejich podpisu farmářka onemocněla a od té doby nekomunikuje. Opět hrozí vyvlastnění.
9. září 2010 – Ministr dopravy Vít Bárta obnovil jednání.
léto 2011 – Stát dohodl směnu, podle ní farmářka smění se státem asi 130 hektarů polí a dostane navíc 90 milionů korun.
20. května 2012 – Ministerstvo financí zamítlo darovací smlouvu, díky níž stát letos v lednu získal zbývající pozemek od Jaroslavy Štrossové.