Přibývají i sestry, jež na cyklistických kolech a brašnou přes rameno plní své povinnosti, přibývá služeb a práce už se nezastaví. Od této chvíle je tomu čtvrt století a obětavá zdravotní sestra Alžběta již není naživu. Její odkaz, vybudovaná fungující společnost a zdravotní péče o nemohoucí, nemocné i umírající však pokračuje dál. Udržuje ji její syn Alexandr se svojí ženou Veronikou. A se začátky v trabantu a na kolech se to již nedá srovnat.

O více jak tisíc pacientů na Jičínsku, Hořicku a okolí pečuje na tři desítky zaměstnanců a brigádníků v devíti vozech. Těm, kteří to potřebují, poskytují nejen léky a odborný dohled, ale také nutné pomůcky, jako jsou postele, kyslík, chodítka, křesla, vozíky a mnoho dalšího.

Během minulého roku provedla Domácí zdravotní péče Limberská a spol. přes 31 tisíc návštěv a téměř 70 tisíc zdravotních výkonů. „Dokážeme být v domácnosti až pětkrát denně. Kromě transfúze a chemoterapie můžeme dělat všechno. U těchto dvou je nutná přítomnost lékaře, ale i tu dokážeme zajistit,“ vysvětlila Veronika Limberská.

Přestože většinu pacientů tvoří důchodci nad 65 let, pomoc potřebují i novopečené maminky a lidé s pohybovými problémy:

„Nově jsme přidali fyzioterapii, porodní asistenci a laktační poradenství,“ uvedl Alexandr Limberský.

A výčet všeho, co dokáží, je opravdu dlouhý. Od měření tlaku a odběrů krve, přes rehabilitaci a injekce až po úlevu od bolesti a prevenci proleženin. A to vše hradí každá zdravotní pojišťovna.   (dp)

(Celý článek najdete v příloze Deníku 25. dubna.)