Téměř neexistuje vesnice, kde by jednotky nepůsobily, někde jsou dokonce dvě i více. Kromě zásahů u dopravních nehod, záplav, požárů a jiných nebezpečných situací se také většinou výrazně podílejí na společenském, kulturním a sportovním životě obcí.
„Dobrovolné hasičství se jednoznačně dědí po mnoho generací. Je naprosto běžné, že jsou všichni členové rodiny organizováni v dobrovolném hasičstvu," vysvětluje Josef Bidmon, starosta pardubického krajského sdružení hasičů .
V Pardubickém kraji působí 579 sborů dobrovolných hasičů, v jejichž řadách je 4481 žen a 3587 dětí. Nejstarší sbory jsou v obci Karle a v Jevíčku na Svitavsku. V Královéhradeckém kraji to je 509 jednotek, ve kterých působí 4226 hasičů.
Techniku obnovují
Hasičská technika v některých obcích je 50 i více let stará, ale mnohde se v posledních letech obnovila. Nové vybavení získávají prioritně jednotky určené k rychlým zásahům i mimo svou obec, případně specializované jednotky.
Dobrovolníky trápí nedostatečné zajištění ochrany zasahujících členů. Jako příklad toho, co by bylo třeba legislativně upravit, Bidmon uvádí například vyplácení nemocenské při úrazech, náhrada mzdy při odborné přípravě a zásazích nebo opora v zákonu při uvolnění ze zaměstnání.
Většinu času se ale dobrovolní hasiči věnují příjemnější činnosti. „Pořádají plesy, hasičské výlety a oslavy, sportovní soutěže nejen hasičské, ale i v ostatních sportech. V mnoha obcích si nedovedou představit bez hasičů činnost obecních zastupitelstev a podobně," říká Bidmon.
To sborům dobrovolných hasičů (SDH) v Královéhradeckém kraji se v posledních letech postupně daří modernizovat techniku. Například v Hradci Králové dobrovolní hasiči vloni získali novou cisternu za zhruba šest milionů korun.
Dobrovolníci v pohraničních okresech hradeckého kraje před několika lety získali díky česko-polskému projektu 11 nových hasičských stříkaček za zhruba 100 milionů korun.
„Vozový park se mění v souvislosti s tím, jak jsou obce finančně silné a zda mají na to nákup techniky podpořit," dodává starosta Krajského sdružení hasičů Královéhradeckého kraje Jiří Orsák. Speciální automobily dobrovolní hasiči postupně také získávají od profesionálních hasičů.
V Hradci Králové SDH postupně obnovují požární techniku díky koncepci města, které chce do konce roku 2018 investovat zhruba 20 milionů korun. Loni SDH v Hradci Králové převzalo také dva nové dodávkové vozy za zhruba 1,5 milionu korun. „V obměně techniky chceme i nadále pokračovat," potvrzuje velitel hradeckých dobrovolných hasičů Jiří Kubec.