Lidé se stáří často obávají, převládá myšlenka, že stářím vše pěkné končí a o seniory se tím pádem málo zajímají. Domovy pro seniory jsou stále plné osamocených, vyloučených, životem zklamaných a nemocných babiček a dědečků, kterým se nedaří najít nový smysl života. V Hradci Králové však volný čas seniorům zpestřují dobrovolníci, které vysílá a pro dobrovolnickou službu připravuje Občanské poradenské středisko o.p.s.

Každá taková zkušenost přispěje k tomu, že člověk začne stáří vnímat jinak a získá úplně nový pohled. Dobrovolníci z řad běžných občanů se stávají oporou a průvodci seniorů při překonávání náročných chvil a příjímání podzimu života. Někdy stačí být jen trpělivým společníkem, jindy jsou vítané i různé aktivizační činnosti.

Nově mohou dobrovolníci pomáhat i jinak, a to spolu se svým pejskem, a vytvořit tzv. dobrovolnický canisterapeutický tým. Canisterapie - tedy terapie za pomoci psů - má blahodárné účinky na tělo i duši, zvlášť se osvědčuje právě u seniorů v domovech, protože kontakt s milým živým tvorem jim poskytuje emoční podporu, navazuje na pozitivní zkušenosti seniorů se zvířaty z dětství a účinně tak snižuje pocity osamělosti. Dobrovolník se psem jim pomáhá cítit se lépe a začít si znovu užívat života.

Dobrý pocit je však oboustranný. Čas strávený canisterapií je zábavný a smysluplný pro všechny zúčastněné. Takže pokud vás možnost zapojení do tohoto programu zaujala, jistě vás potěší, že dobrovolníkem se může stát kdokoliv, kdo je starší 18 let. Stačí, když je jeho pejsek společenský, hravý a mazlivý. A jak jistě víte, dobré vůle není nikdy dost. I vy můžete podat pomocnou ruku a tlapku.

Zuzana Hloušková