Pořádnou „líheň" mladých hasičských nadějí mají dobrovolní hasiči v Olešnici u Rychnova nad Kněžnou. Právě na fakt, že do hasičského kroužku chodí většina žáků místní základní školy, jsou hasiči nejpyšnější. Při natáčení reportáže, která posluchačům Českého rozhlasu přiblíží, jak se hasičům v obci daří a co všechno podnikají, to prozradila starostka sboru Ivana Říhová. Přečtěte si, jak to v Olešnici při návštěvě Rozhlasu vypadalo.

„Jak to tak bývá, na vesnicích mnoho kroužků nefunguje. Děti se v Olešnici proto hasičskému sportu věnují ve velkém,"usmívá se. Pro hasiče je obnovení práce s dětmi velký úspěch. „Dlouho nás tížilo, že kroužek nemáme, pustili jsme se do toho a daří se nám. Do kroužku chodí dvaadvacet dětí a z žádné soutěže nejezdíme s prázdnou," usmívá se starostka hasičů, kteří se na natáčení dostavili v hojném počtu. Přišlo dvanáct dětí a dvanáct dospělých a další jsou na cestě. Na otázku zda se v takovém počtu scházejí běžně odpovídá malý hasič Filip Čepelka jasně: „Schází se nás tady ještě víc!"

Děti požární kroužek baví. „Trénujeme požární útoky, střílíme ze vzduchovky, v zimě vyrábíme věci na jarmark," popisuje Aneta Podolská, která je u hasičů šest let.

Dívky jsou v dětském hasičském kroužku v přesile, je jich dvanáct, chlapců potom deset. A i funkci starosty zastává žena. To tu nemají dostatek mužů? „Tak to není, ale někdo svědomitý se o nás musí postarat," smějí se dospělí páni hasiči.

Velitel zásahové jednotky Michal Kos představuje techniku, kterou dobrovolní hasiči vlastní: „Máme Avii, dvě požární stříkačky. Nejdůležitější však je, že táhneme za jeden provaz, ať děláme cokoli – brigády, soutěže, kácení máje…" Právě poslední z vyjmenovaných akcí je tradicí. V obci se koná již déle než sto let. A hasiči jsou na ni schopni připravit opravdu vtipné scénky.

O tom, že jsou veselá kopa se můžeme přesvědčit hned za okamžik díky video záznamu z jednoho kácení máje, kdy hasiči hledali místní superstar. „K vidění tu byly pěvecké hvězdy od Evy a Vaška po Michaela Jacksona," směje se Ivana Říhová.

Hasiči si vedou dobře nejen na poli kultury, ale i na poli soutěžním a obsazují velmi dobrá místa a kdyby vyhráli anketu Dobráci roku, investovali by získané peníze do dětského kroužku. „Chuť do práce máme, ale chybí nám peníze. Vše je na nich postaveno," říká hasič Vít Podolský. A souhlasí s ním i starostka sboru. „Potřebujeme překážky na sto metrovou trať. Stát to bude nejméně sto tisíc korun," říká.

Pod obecní úřad Olešnice spadá také Hoděčín. I zde mají vlastní sbor dobrovolných hasičů. Starostka těch olešnických prozradila, že dříve mezi nimi panovala určitá rivalita. „V poslední době to je jinak. Mohu říci, že spolupracujeme, a to na skvělé úrovni," pochvaluje si vzájemné vztahy Ivana Říhová.

Olešnický sbor byl založen 9. prosince 1887. Neoficiální prameny však hovoří o tom, že to mohlo být o dva roky dříve. V hasičské kronice je však uvedeno toto datum a  olešničtí hasiči se již nemohou dočkat, až za dva roky oslaví své sto čtyřicáté výročí.

O tom, že je sbor důležitou součástí života v obci, hovoří i starosta  Jiří Moravec: „Jsou u všeho, co se v obci děje. Bez nich bychom nebyli schopni pořádat plesy ani další kulturní akce, jako je například zmiňované kácení máje. Jsme rádi, že se podařilo rozběhnout kroužek mladých hasičů, který je úspěšný. Bez hasičů by to prostě nešlo," vychvaluje je starosta.

Pravidla ankety Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů.
V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Olešnice hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)OLESNICE
Cena jedné SMS jsou 4 koruny.
Příště se v Dobrácích objeví obec Holovousy.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.