Stačí jen dodržet několik jednoduchých pravidel a dokážete pohostit své hosty, ať už jich bude pět nebo třeba dvacet.
Jedním z těch, kteří rádi grilují a zároveň se jim koníček stal povoláním, je Vladimír Klofanda z Litomyšle. Kuchař, který připravuje jídlo současně i pro stovku lidí, se podělil o rady a tipy, jak připravit různé druhy masa, zeleniny, ale i ovoce na grilu.
Jaká je první věc, kterou by měl každý udělat, než zapálí pod roštem? „Určitě umýt gril. Čistota je základ úspěchu. Nejedná se pouze o hygienu, ale zbytky loňského jídla rozhodně na chuti nepřidají," radí Vladimír Klofanda.
Zásady grilování
Nabídka grilů je nepřeberná a každý má svá pro a proti. „Já preferuji plynový gril či na dřevěné uhlí," říká kuchař a hned vysvětluje důvody: „Úprava pokrmů na uhlí dodává specifickou chuť. Nevýhodou je špatná regulace tepla, kterou lze ovlivnit pouze vzdáleností jídla od ohniště. Nic však nenahradí působení žáru přímo na grilované suroviny."
Výhody plynu jsou jasné hned od začátku. Stačí zapálit a pak jen počkat na požadovanou teplotu. Grilování na žulové desce je zdravější než u ostatních zařízení. Při použití lávových kamenů hrozí vzplanutí kvůli odkapávajícímu tuku. Tudíž je zde větší pravděpodobnost výskytu karcinogenních látek.
Co se týká teploty při grilování, měla by se pohybovat od 250 do 300 stupňů Celsia. Například u ryb by to mělo být o 50 stupňů méně. „Tato teplota zaručí velmi rychlé zatažení masa na povrchu," vysvětluje kuchař.
Grilovat se dá cokoliv. Maso, sýry, ovoce, zelenina. Vše si s žárem rozumí, pokud člověk ví, jak na to. „Maso vždy používáme čerstvé, avšak vyzrálé. Pokud se v tomto oboru neorientujete, je vhodné se poradit s řezníkem," míní Vladimír Klofanda.
Nejvhodnější druh masa na grilování neexistuje. Dá se použít krkovice, panenka, roštěná, svíčková, pupek. „Například žebra je dobré předpéct tak hodinu v troubě, a pak teprve pokládat na gril," prozrazuje jeden z triků kuchař. Z ryb pak lze doporučit pstruhy či siveny, ale i mořské druhy. Grilovat se dá dokonce i zvěřina.
Pokud se rozhodnete maso nakládat, tak nejlépe tři hodiny až celý den dopředu. Ale pozor. Zásadně nesolit. Sůl totiž vytahuje z masa vlhkost a maso by bylo po upečení suché. Co se marinády týká, neexistuje zaručený recept na tu nejlepší. Platí však, že domácí jsou lepší než kupované.
K přípravě potřebujeme olej. Nejlépe slunečnicový či řepkový. Olivový je lepší na konečné dochucení jídla. Dále pak bylinky, jako je tymián, petržel či rozmarýn. Podle chuti i česnek. Důležitá rada zní: před vložením na gril maso nechte okapat, případně osušte od marinády!
Doba grilování je závislá na tom, jak má být maso propečené. Vše je otázkou chuti. Ale například panenka by měla být uvnitř růžová.
Ovoce i zelenina
Cibule, paprika, lilek, cuketa, žampiony, brambory. To vše a mnohé další se může stát skvělou přílohou k masu či hlavním jídlem pro vegetariány. Stačí položit na gril, ochutit olivovým olejem a posolit.
Z ovoce se hodí k tepelné úpravě jablka, hrušky, ananas. Zkrátka všechno kromě měkkých druhů. „Doporučuji před grilováním pokapat alkoholem (gin, cherry, amaretto, slivovice), zlepší se tím chuť. Krájet je lepší na větší plátky a na závěr posypat cukrem," doporučuje Vladimír Klofanda. Zároveň přidává recept na jednoduchou omáčku na ovoce. Rozpustit v rendlíku máslo, přidat cukr, nechat zkaramelizovat a zalít smetanou. Přidat lístky máty a nechat přejít varem.
Jak se stát nejlepším v grilování? „Nebát se a pořád zkoušet," dodává na závěr Vladimír Klofanda.
Vyzkoušejte
Siven na česneku a rozmarýnu:
Sivena naložíme maximálně na hodinu do marinády (olivový olej, česnek, rozmarýn, sůl a pepř). Grilujeme sedm minut z každé strany. Jako příloha jsou vhodné různé druhy pečiva. Na ochucení pak citron.
Marináda na žebra:
Použijeme rajský protlak nebo pyré. Tymián, česnek a čerstvě mletý pepř. Vše promícháme.