Jasenná je největší a nejdelší obcí Jaroměřska. Leží v nejjižnější částí okresu Náchod a svým katastrem sousedí s okresem Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou.

V obci žije 720 obyvatel a 131 z nich je ve Sboru dobrovolných hasičů. Z toho je 98 dospělých a 33 dětí. Je to tak nejvýznamnější spolek v obci, kde ještě působí Sokolové a myslivci.

Zasahují také u velkých požárů

Jednotka je zařazena do kategorie požární ochrany 3, a tak běžně zasahuje s profesionály u požárů. K dispozici zde mají cisternu na podvozku Tatry 148, Avii a Ford Transit pro přepravu osob. K dispozici mají také pěknou klubovnu a zbrojnici, kde jsou tři garáže. Tam mají zaparkované i tři historické  stříkačky.

Místní dobráci, jak uvedli, mají za sebou i řadu zásahů u velkých požárů.

„Z posledních větších výjezdů byl asi ten na Silvestra, kdy jsme zasahovali u požáru v Bohuslavicích a hned 3. ledna jsme zasahovali u velkého požáru odchovny kuřat," prozradil Jaroslav Hejcman, který hasičské jednotce velí už sedmnáct let.

Jelikož Jasenná leží na hranici dvou okresů, tak zasahují převážně tam. Například vloni prý zasahovali v Libřicích u požáru rodinného domu a jejich okruh je dost velký.

Dobráci z Jasenné reprezentují obec také v požárním sportu. Nejsilnější zastoupení mají v kategorii dětí. Tam mají sestavena družstva přípravky, mladších i starších dětí a dorostenců.

„Máme také soutěžní družstvo žen, ty ale už tolik nesoutěží jako dříve, a to měly velice dobré výsledky a obsazovaly přední příčky. Děti ale reprezentují sbor dobře, jsou také stále na špici. Muži soutěží jen okrajově, ty se spíš věnují technice," upřesnil Jaroslav Hejcman.

Jako v každé obci, tak i v Jasenné zajišťují místní hasiči kulturní život v obci. Jak se svěřili, tak pořádají tradiční  a velmi oblíbený ples, v létě zase pořádají pro člena a sponzory spolku rožnění vepře či tajné výlety a hodně akcí převážně pro děti.

„Každoročně také zajišťujeme sběr železa a barevných kovů, a také sbíráme papír. Z něho utržené peníze věnujeme základní škole na nákup učebních pomůcek," popsal Jaroslav Hejcman.

Vždy na podzim pořádají hasičskou soutěž o pohár starosty obce a letos to prý bude už 23. ročník.

Chloubou místních dobráků, kteří svůj sbor založili v roce 1858, je historická kronika z roku 1928, která je stále udržovaná. Symbolem hasičů je prapor, který už hodně pamatuje. Je  z roku 1888.

„Prapor je původní, jen se občas nechá vyčistit. Když jsme se informovali na jeho rekonstrukci, tak nás cena dvě stě až tři sta tisíc korun šokovala. Na to jsme opravdu neměli. Tak jsme ho nechali za dvacet tisíc vyčistit," vysvětlil Jaroslav Hejcman.

Kdyby vyhráli hlavní výhru, tak by prý všechny finance byly použity pro děti, a to do výbavy na soutěže.

„Tam je potřebné investovat, protože děti jsou naše budoucnost," doplnil Jaroslav Hejcman.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Jasenné hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)JASENNA
Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.