Kdo ještě nepřezul své auto do zimních gum, nemusí. Nemusí vlastně celou zimu, pokud jezdí jen na odpolední nákupy po Hradci či Pardubicích a pokud bude nadcházející zima stejně tak teplá jako tři předcházející.

Sáhněme si ale na srdce: Takových řidičů je minimum a i předpoklad, že letos nebude mrznout, je mimo realitu.

A pokud řidiči jezdí delší trasy, neměli by s přezutím otálet už ani den. Ode dneška totiž opět platí období povinné zimní výbavy na vybraných úsecích. Jsou jich plné nejen Krkonoše a Orlické hory, ale i části státovek hlavně v Pardubickém kraji. Při cestách na Vysočinu a na Moravu se jim prakticky nelze vyhnout.

V praxi se však zimní gumy hodí prakticky všem řidičům. Nejde totiž o sníh, jde o teploty vozovky nižší než sedm stupňů Celsia, kdy letní pneumatiky jednoduše přestávají na vozovkách „držet". Výrazně pod tuto teplotu padají ranní minima, kdy na silnice vyráží nejvíce řidičů, již nyní, a meteorologové nyní avizují další ochlazení. Přes noc má už mrznout téměř pořád.

Takže povinnost přezout na zimní gumy nastává všem řidičům už nyní.

Zákon je totiž nařizuje vždy, kdy „lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se … během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza".

Kdy by řidič neměl vyjet s letními pneu
Ilustrační foto• Když venkovní teplota klesne pod +4 stupně Celsia.

• Zimní gumy jsou kvůli jinému chemickému složení obecně lepší již od +7 stupňů Celsia. Letní gumy při této teplotě začnou tvrdnout a i na suché vozovce ztrácejí přilnavost. Např. na mostních konstrukcích může být teplota o několik stupňů nižší než v okolí, a může zde již být námraza.

• Teplota vozovky a vzduchu může být odlišná až o několik stupňů. I v těchto relativně teplých dnech se mohou objevit přízemní mrazíky.

• Řidiči by měli při rozhodování, kdy už přezout na zimní gumy, vycházet především z denní doby, kdy nejčastěji autem jezdí. Např. v těchto dnech odpolední maxima dosahují kolem deseti stupňů nad nulou, ale při zmenšené oblačnosti mohou ráno, kdy jezdí do práce, teploty padat mnohem níže.

• Když sněží, když prší při nízkých teplotách, v případě mrholení. Bez zimních gum by se také nemělo jezdit na silnice posypané solí.

• Při nepříznivé předpovědi počasí.