V Trutnově si vojáci vytvořili základnu v areálu ZŠ Mládežnická v Horním Starém Městě, kde jsou ubytovaní a mají zároveň zajištěnou stravu.

"Vojáci plní náš požadavek a podílejí se na hlídání zelené hranice. Tam působí i samostatně, ale pod naším velením. Každá hlídka má na starosti vždy několikakilometrový úsek, který neustále monitoruje," upřesnila Iva Kormošová, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR. Vojáci v regionu budou působit po nezbytně nutnou dobu.

„Přítomnost armády považuji za rozumný krok a vítám jej. V tuto chvíli je třeba zintenzivnit kontrolu hranic, což v takové míře nemůže samotná cizinecká policie zvládat,“ uvedl Ivan Adamec, starosta Trutnova.

Vojáci už také i v Náchodě:

Armáda bude celkem v České republice operovat na 29 hraničních přechodech a hraničních úsecích. Vojáci budou provádět kombinované hlídky s policisty.

Policii posílí 941 vojáků z povolání s 86 kusy techniky. Především jde o osobní terénní vozidla. "Vojáci se budou střídat ve dvanáctihodinových směnách. Předpokládané nasazení vojáků je prozatím plánováno do třiceti dnů. Vojáci budou na hranicích vystřídáni po čtrnácti dnech," uvedla plukovnice Magdalena Dvořáková, vedoucí oddělení komunikace s veřejností z Generálního štábu Armády České republiky.

Vojáci jsou na místě vybaveni ochrannými pomůckami, které jsou jejich standardním vybavením. Konkrétně jde o masku OM-90 a ochranný oblek JP-90. Vzhledem k tomu, že budou hlídkovat buď pěšky nebo ve vozidlech, není primární potřebou, aby nosili ochranné roušky nebo respirátory. "Masky jsou určené proti otravným a biologickým látkám. Z hlediska svých schopností tedy převyšují aktuálně požadovaný hygienický standard. Masku budou používat pouze v případě, že to bude situace vyžadovat," dodala Dvořáková.