Ten jich vloni do Ruska dodal sto tisíc. Ovšem bez potisků a log a ne přímo organizátorům olympiády. Ti se totiž s Rubenou už během dřívějších jednání oficiálně nedohodli. Několik jednání o dodávce puků pro olympiádu se sice uskutečnilo v loňském a předloňském roce, ale obě strany měly odlišné představy, a tak se obchod dále nerozvíjel.
„Zásadní asi bylo, že jsme odmítli vyrábět puk bez našeho loga pouze s olympijskými symboly," sděluje Michal Kubeček, ředitel speciální výroby Rubeny.
Přinesou štěstí, jaké bylo v přípravě?
Vloni na podzim však podnik uskutečnil prodej celé jedné dodávky puků do Ruska. „Na podzim loňského roku jsme prodali prostřednictvím našeho dlouholetého českého partnera kontejner klasických puků ruskému distributorovi. Ten si sám zajistil tiskařský strojek a potiskl dodávku pro organizátory olympijských her," vysvětluje Kubeček. A tak se puky z Náchoda zřejmě dostaly až na olympijský hokejový stadion. Na boku mají gravírování s logem Rubeny hrochem a nápisem Rubena official a Made in Czech Republic. „Na první pohled své výrobky poznáme," dodává Michal Kubeček.
Možná, že naší reprezentaci přinesou české puky štěstí, jaké měla na přípravném turnaji v Soči. Ten český tým vyhrál a hrálo se právě s puky z Rubeny. Jestli tomu bude tak i při hokejových utkáních samotné olympiády, to v gumárenském podniku netuší. Ruští organizátoři her mají právo volby puků a mohou vše na poslední chvíli změnit.„Vzhledem ke zpracovanému potisku je ale velmi pravděpodobné, že se s nimi odehraje i hlavní turnaj," usuzuje Kubeček.
S puky z Rubeny se dlouhá léta hraje na nejednom zimním stadionu v okolí. Třeba náchodští hokejisté snad ani neznají jiné. „Rubena sice není žádným naším sponzorem, ale když nakupujeme puky, trénujeme a hrajeme s nimi, tak určitě z Rubeny," říká Ludvík Berger, trenér a manažér náchodského manšaftu. K tomu, že se stejnými puky, tedy jen s jiným logem, se bude hrát i na olympiádě, dodává: „Jsme docela hrdí, že puky, které se tady vyrábí, mají světové parametry."
Při zápase záleží na kvalitě touše docela podstatně. „Musí mít nějakou váhu, nějaké parametry. Pokud puk nemá plochu, po které jezdí, rovnou, má ji nějakou prohnutou nebo jsou poškozené okraje, pozná se to i ve hře. Puk pak po ledě neklouže, jak by měl. Jak rozhodčí, tak hráči si to hlídají. Snaží se hrát nejlépe s puky, které nejsou tolik opotřebovány. Puk tedy není úplně nedůležitou součástí hry. Je potřeba mít kvalitní puky, jinak to hráči poznají," vysvětluje Ludvík Berger.