Zřejmě jsou tady pohřbeni členové rodu, kterému patřilo panství v Jevíčku, Jaroměřicích a Velkých  Opatovicích.

„Začali jsme opravovat fasádu kostela Nanebevzetí Panny Marie a na severní lodi pod omítkou se objevil otvor. Zjistili jsme, že tam byl původní vchod do hrobky. O té jsme už věděli, že se nachází pod kaplí," uvedl starosta Roman Müller.  Z dochovaných zpráv vyčetli, že do hrobky v minulosti dvakrát vlezli místní  lidé.

Zavřené rakve

Poprvé to byl zřejmě historik Jaroslav Mackerle v roce 1941. „V roce 1985 se do hrobky dostal místní občan Petr Loubal, který tam pořídil fotodokumentaci. Z toho bylo patrné, co se dole ukrývá. Ale nikdo nepsal o jiném vchodu, který jsme objevili," dodal Roman Müller. Po konzultaci s památkáři a hygieniky se v Jevíčku rozhodli, že se do hrobky podívají. „V podlaze chyběla jedna dlaždice, která se propadla dolů. Nevěděli jsme, zda se nepropadne celá podlaha, ale  opravdu šlo jen o jednu dlaždici.  V hrobce se nachází pět rakví, tři kovové a dvě dřevěné. Jedna dřevěná je už rozpadlá a bylo vidět, že v ní jsou ostatky více osob," řekl jevíčský starosta.  Žádnou rakev neotevřeli. Nafotili si nápisy na rakvích, které jsou v němčině a latině, aby je mohli později rozluštit.

Podle odborníků není nález takové hrobky ojedinělý, ale také ne tak častý. „Na místě jsme pořídili fotodokumentaci. Rakve zůstanou na svém místě. Našli jsme v hrobce šest štítků, takže je tam pohřbeno asi šest osob. Z dřívějšího průzkumu jsem se dozvěděl, že tam lidé viděli v jedné rakvi osobu s černými kadeřemi. Pro nás je to velmi mladý nález. Stáří pochovaných lidí by přesněji mohl určit antropolog," vysvětlil Martin Pospíšil, archeolog z Regionálního muzea v Litomyšli.

Rod Salm-Neuburgů žil na Malé Hané v 18.  století. „Z historických pramenů víme, že hrobku postavil rod Salm-Neuburgů v roce 1778 pro pochování svých členů.  Nacházejí se tam ale také ostatky dalších příbuzných, kteří zemřeli před rokem 1775.  „Je zajímavé, že rodu patřilo Jevíčko, Jaroměřice a Velké Opatovice, ale moc sem nejezdili. Přestavěli jevíčský Zámeček, ale také ho nenavštěvovali, přesto si pro pochování rodiny vybrali právě Jevíčko," podotkl Roman Müller.