Komunikace, které jsou pro Vrchlabsko i Krkonoše stěžejní, čeká v druhé polovině roku začátek prací na obnově. Zřejmě nejožehavější je úsek z Horek u Staré Paky na Studenec. Tato rekonstrukce začne až na podzim, aby nebyl příliš ohrožen cestovní ruch.

Řidiče opravy trochu potrápí

„Je to klíčová silnice a při rekonstrukci bude zásadně omezena doprava," informoval vrchlabský starosta Jan Sobotka. Zároveň však kvitoval, že stavbaři začnou pracovat až po letní sezoně. „Povrch silnice bude na zimu dokončen a připraven k plynulému provozu aut," upozornil starosta Sobotka.

Úvodní investice do infrastruktury přijde zhruba na sto milionů korun. „Letos se dočká obnovy silnice mezi Dolní Brannou a Kunčicemi a úsek spojující Horka u Staré Paky se Studencem, kudy nyní míří turisté do zimních středisek," upřesnil před časem mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

„Na rekonstrukce dvou úseků horských silnic, během kterých musí řidiči počítat s uzavírkami, naváže v příštím roce ještě další část mezi obcemi Studenec a Dolní Branná. Tato část letos opravené komunikace propojí a řidičům bude následně sloužit kompletně opravený 13 kilometrů dlouhý úsek," doplnil Imrich Dioszegi.

Navržené termíny prací jsou podle starosty Vrchlabí Jana Sobotky optimální. „Problémovým místem se v roce 2014 může kvůli rekonstrukci stát provoz na páteřní silnici vedoucí ze Studence do Vrchlabí," připustil Jan Sobotka.

Právě tato silnice skutečně přijde na řadu až za rok a počítá se s ní po ukončení letní sezony. Jako u všech staveb tohoto typu řidiči zkrátka musí s určitým omezením počítat. A nebudou to jen omezení mimo bránu Krkonoš.

Za plného provozu opraví i úsek mostu

Obrnit se trpělivostí budou muset i motoristé v samotném Vrchlabí. Vážné omezení bude na zdejším mostě, kudy zmíněná silnice vede a je právě v tomto úseku již nyní těžko průjezdná. „Bude zde provedeno provizorní přemostění. Nedojde k přerušení dopravy. Vozidla budou moct stavbou projíždět, ale regulovaně," informoval Jan Sobotka.