Po půlroční kovidové odmlce se dnes opět otevřou brány většiny učilišť a základních a středních škol. V celé České republice si kvůli koronaviru prodlouží o několik dní prázdniny jen hrstka dětí. Podle ministra školství Roberta Plagy zrádný virus nepustí děti do zhruba deseti škol. Svého zástupce mezi nimi bude mít i Královéhradecký kraj, kde se k prvnímu září neotevře ZŠ Husova v Jičíně. Důvodem je nákaza u jednoho zaměstnanců a karanténa učitelů.

Neočekávanou změnu se rodiče dětí dozvěděli v neděli navečer. Kvůli onemocnění covid-19 jednoho ze zaměstnanců a karanténě šesti pedagogů škola odložila zahájení výuky na 7. září. Rozhodl o tom krizový štáb města po dohodě s ředitelem Romanem Marešem. Výsledky dalšího testování by se dotčení zástupci jičínské školy měli dozvědět dnes.

Ryan Mikyska
OBRAZEM: Právě jsme se narodili

„V případě, že testy budou pozitivní, bude datum začátku výuky na ZŠ Husova znovu posouzeno krizovým štábem,“ uvedl starosta města Jan Malý, který o opatřeních informoval občany i prostřednictvím rozhlasu. Škola tak zůstává uzavřena včetně školní družiny. Podle mluvčí krajských hygieniků Veroniky Krejčí není pak již v kraji na základních školách nahlášen další případ. Své brány otevřou i všechna krajská učiliště a střední školy.

„V kraji je 74 středních škol. Z toho 54 spravuje hejtmanství. U žádných z těchto škol nemáme informaci, že by se měla kvůli koronaviru výuka odsunout,“ informovala mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

První zářijový den se však netýká jen opětovného nastartování školských zařízení, ale i návratu roušek na obličeje. Povinnost nosit ústenky se sice dětí ve škole týkat nebude, ale i tak je budou muset mít s sebou. Tedy pokud pojedou hromadnou dopravou. Ta je jedním z míst, kde bude od dnešního dne povinnost zakrýt si ústa a nos. Kromě prostředků hromadné dopravy si budou muset ústenku nasadit na úřadech, ve zdravotnických a sociálních službách a na všech vnitřních akcích s účastí nad sto osob. S rouškou se pak také počítá při vhazování volebních lístků u říjnových krajských a senátních volbách.

Poláci se rychle přibližují se stavbou rychlostní silnice S3 k českým hranicím.
V Polsku se už staví dálnice do Kamienné Góry, Češi nestíhají