Po půlroční kovidové odmlce se dnes opět otevřou brány většiny učilišť a základních a středních škol. V celé České republice si kvůli koronaviru prodlouží o několik dní prázdniny jen hrstka dětí. Podle ministra školství Roberta Plagy zrádný virus nepustí děti do zhruba deseti škol. Svého zástupce mezi nimi bude mít i Královéhradecký kraj, kde se k prvnímu září neotevře ZŠ Husova v Jičíně. Důvodem je nákaza u jednoho zaměstnanců a karanténa učitelů.

Neočekávanou změnu se rodiče dětí dozvěděli v neděli navečer. Kvůli onemocnění covid-19 jednoho ze zaměstnanců a karanténě šesti pedagogů škola odložila zahájení výuky na 7. září. Rozhodl o tom krizový štáb města po dohodě s ředitelem Romanem Marešem. Výsledky dalšího testování by se dotčení zástupci jičínské školy měli dozvědět dnes.

„V případě, že testy budou pozitivní, bude datum začátku výuky na ZŠ Husova znovu posouzeno krizovým štábem,“ uvedl starosta města Jan Malý, který o opatřeních informoval občany i prostřednictvím rozhlasu. Škola tak zůstává uzavřena včetně školní družiny. Podle mluvčí krajských hygieniků Veroniky Krejčí není pak již v kraji na základních školách nahlášen další případ. Své brány otevřou i všechna krajská učiliště a střední školy.

„V kraji je 74 středních škol. Z toho 54 spravuje hejtmanství. U žádných z těchto škol nemáme informaci, že by se měla kvůli koronaviru výuka odsunout,“ informovala mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

První zářijový den se však netýká jen opětovného nastartování školských zařízení, ale i návratu roušek na obličeje. Povinnost nosit ústenky se sice dětí ve škole týkat nebude, ale i tak je budou muset mít s sebou. Tedy pokud pojedou hromadnou dopravou. Ta je jedním z míst, kde bude od dnešního dne povinnost zakrýt si ústa a nos. Kromě prostředků hromadné dopravy si budou muset ústenku nasadit na úřadech, ve zdravotnických a sociálních službách a na všech vnitřních akcích s účastí nad sto osob. S rouškou se pak také počítá při vhazování volebních lístků u říjnových krajských a senátních volbách.