Do východních Čech jezdí Josef Zíma podle svých slov rád. V Třebechovicích pod Orebem, Týništi nad Orlicí, Kostelci a v Rychnově nad Kněžnou má, jak říká, své oblíbené publikum.

„V Orlických horách jsem byl, myslím, naposledy coby mládenec, takže Vám o tom už nic nepovím," zhodnotil svoji návštěvnost východních Čech Josef Zíma. V rámci prvního ročníku rabštejnského dechovkového festivalu zazpíval všehochuť známých písniček.

Největší radost udělalo v poslední době Josefu Zímovi narození pravnuka Matouše, který přišel na svět letos 31. března. Čas si najde i na další práci. Pravidelné píše rozhlasové pořady, v pokročilém věku koncertuje a rád by si zahrál ve filmu starého krále. Na otázku, jak se mu učily verše k filmové pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele z roku 1959, řekl, že by byl radši, kdyby ve verších nebyla.

„S básničkami jsem se musel vypořádat. Děti, které mi je recitovaly, uměly leckdy celé pasáže právě kvůli veršům. Rýmovalo se jim to," uzavřel Josef Zíma.

„Velice mě potěšila vysoká účast publika a skutečnost, že dopadla návštěva Josefa Zímy. Potěšit diváky k nám přijel i přes své zdravotní problémy. Všechno dotáhla do zdárného konce kapela Choceňačka. Myslím, že jsme dnes založili skutečnou tradici," zhodnotila nedělní program vedoucí SK Rabštejn Marta Klimešová.

„Myslím, že nově založená tradice má šanci vydržet. Dechovka je dnes opomíjena, a tak se nedivím, že se  sešlo hodně lidí," řekla jednapadesátiletá Jaroslava Kubíková z Čermné nad Orlicí.

Choceňačka 
u publika zabodovala

„Choceňačka je kapela s letitou tradicí. Je známá z různých festivalů a zájezdů do Německa, Francie a Itálie. Navíc nechybí na významných akcích regionu," zhodnotil program třiašedesátiletý Jiří Černý ze Svitav.

„Chtěl jsem slyšet hrát Choceňačku. Moc se mi tady líbí," vylíčil svůj pocit osmatřicetiletý Ladislav Suchánek z Rychnova nad Kněžnou.
Co na to kapela?

„Pozvání na první ročník festivalu jsme přijali rádi. V Kostelci hrajeme tradičně na zdejším posvícení. Navíc letos v září oslaví Choceňačka dvaadvacet let svého působení," zhodnotil účast kapely její umělecký vedoucí František Šantrůček.

Kapela je založena na odchovancích tamní základní umělecké školy. Slyšet ji můžete také na Pivních slavnostech 17. srpna v choceňském parku Peliny.