Zatím jediná hradecká „Biketower" na Riegrově náměstí, i díky mírné zimě, poskytla za celý loňský rok dočasný azyl bicyklům více než 18 tisíc lidí.

Teď jí ale reálně hrozí, že se bude muset přestěhovat jinam. Strašákem je totiž demolice sousedního hotelu Černigov. „Pokud k demolici skutečně dojde, máme vytipovaná hned čtyři místa, kam bychom ji přesunuli a další čtyři lokality v zásobě," řekl na včerejší tiskové konferenci zástupce firmy, která cyklověž postavila, Rudolf Bernart.

Podle jeho slov se ale teď soustředí hlavně na nové cyklodomy, které by měly po městě v příštích letech vyrůst.

Jednu by chtěli postavit i u Futura

S největší pravděpodobností udělají totiž radost cyklistům v okolí hradecké fakultní nemocnice, kde výstavbu nového parkovacího domu značně podporuje také kraj.

Dalším žhavým kandidátem je i lokalita v těsné blízkosti obchodního centra Futurum na Brněnské, kde by si zase přišli na své mimo vášnivých milovníků bicyklů také obchodníci. Skla věže by se totiž dala využít k takřka nepřehlédnutelné reklamě.

V nové zaparkujete za 14 vteřin

Všechny budoucí cyklodomy se ale od toho u nádraží budou více či méně lišit. Podle Bernarta přijdou například o typickou věžičku na střeše a zaplatit svému bicyklu „ubytování" prý půjde i městskou kartou.

„V současnosti třeba nejde zaparkovat kola s dětskou sedačkou, protože vstupní otvor je příliš nízký. To v nových věžích už nebude problém," poukazuje na jednu z novinek Bernart. Brány cyklodomu se také nově otevřou majitelům dlouhých – takzvaných retro kol a zároveň také nejmenším cyklistům.

Podle Bernarta by se měl podstatně zrychlit i celý systém odbavování: „Spočítali jsme, že celý proces parkování teď trvá 35 vteřin. V nové věži kolo bezpečně uložíte už po 14 vteřinách. Chceme tak vyjít vstříc těm, kteří třeba spěchají na vlak nebo autobus, jsou třetí v pořadí a každá vteřina je pro ně podstatná."

V republice i Evropě stále jediná stavba svého druhu  také do budoucna změní půdorys. Současný osmiúhelník má nahradit dvanáctiúhelník.

Michaela Zumrová