Dotace 432 milionů korun půjde na rozvoj cestovního ruchu, hospodářství, vzdělávání i kultury. „Celkem bylo podpořeno 26 projektů s účastí subjektů z Královéhradeckého kraje," uvedla mluvčí kraje Martina Götzová. Čeští partneři mají navíc nárok i na dotaci ze státního rozpočtu.

Peníze půjdou například na obnovu areálu Starých lázní v Náchodě, které mají dlouholetou historii a výhodnou polohu u hranic. Chystá se rekonstrukce historické vily Komenský, kde vznikne expozice o historii lázeňství v příhraničním území, a lidé se mohou těšit na zcela novou kolonádu se čtyřmi vřídly.

„V Hronově bude revitalizován park Aloise Jiráska, kde vznikne promenáda, která bude ukončena novým prameníkem a ozdravným prvkem, který bude využívat zbytkovou vodu," dodala mluvčí. Dotace využijí i polské lázně Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój. Projekt podpoří částka 58 milionů korun.

V rámci dalšího projektu vznikne naučná stezka pro pěší i cyklisty, která povede podél řeky Metuje a propojí centra měst Náchod a Kudowa Zdrój. Hořice a polský Strzegom spojí unikátní Cesta kamene a na Broumovsku se doplní a propojí sítě cyklistických a turistických tras vedoucí přes státní hranici a vznikne zázemí pro turisty.

„Jde jednoznačně o nejvyšší objem přidělené dotace v rámci celého česko-polského podporovaného území, které zahrnuje pět českých krajů a tři polská vojvodství – téměř polovina dotace byla přidělena na projekty s účastí subjektů z Královéhradeckého kraje," řekl krajský radní Pavel Hečko.