Podle Jana Haranta, ředitele divize Zahradní společnosti firmy, se čeká, až květiny dorostou, aby mohl být pokus o nejvyšší rozkvetlý komín v České republice zapsán do České knihy rekordů.

„Růst rostlin zabrzdila současná vedra, takže očekáváme, že zápis proběhne někdy v měsíci září," řekl Deníku Harant. Ten je potěšen, že test růstu rostlin i zavlažovacího systému dopadl nad očekávání dobře. Ve dnech, kdy panovala tropická horka, byla teplota v horních částech komína až padesát stupňů. Přesto tuto zátěž petúnie bez větších obtíží přežily. „Ani nedávný prudký vítr nenadělal žádné škody. Všude kolem lítaly větve, ale truhlíky s květinami zůstaly na svých místech," pochvaluje si ředitel.

Osázený komín není součástí soutěže O město krásnější, která se koná do konce srpna. „Ani jsem o ní nevěděl. Naše aktivita není s touto soutěží spojená. Chceme hlavně naplnit naše motto: Dělejte s námi svět krásnější. Chceme také dokázat, že při dodržování předepsaných pěstebních kroků a použití vhodného materiálu je možné vypěstovat květiny i na extrémním místě," uvedl a dodal, že je potěšen zájmem veřejnosti.

„Komín se pomalu stává chloubou města. Lidi sem přijíždějí, fotí si ho a máme jen pozitivní zpětnou vazbu. Lidé oceňují náš nápad a považují ho za dobrý a zajímavý," uvádí Harant.

Lidem se líbí

Jeho slova potvrdili cyklisté z Poděbrad, kteří trávili dovolenou v kempu u Rozkoše. „Je to naprostý unikát, nikdy jsme nic podobného neviděli. Myslím si, že by to mohla být inspirace pro další, aby využili už nefunkční komíny k podobnému účelu," řekla za skupinku cyklistů Jitka Klásková z Poděbrad.

Truhlíky s krásně rozkvetlými převislými petúniemi vydrží na komíně do podzimních měsíců. Potom budou na zimu sundány. „Květiny by zmrzly a navíc truhlíky na komíně by asi nevypadaly moc dobře. Původně jsme už tuto akci nechtěli opakovat, ale zájem veřejnosti je tak velký a pozitivní, že truhlíky s květinami na komín umístíme i v příštím roce," ubezpečil ředitel Jan Harant.

HYNEK ŠNAJDAR