Nejpozději na začátku prosince by ČSSD chtěla mít jasno o tom, kdo by ji měl vést do krajských voleb. Představitelé krajské organizace začnou o možném lídrovi jednat příští týden. Deníku to řekl šéf zastupitelského klubu ČSSD v krajském zastupitelstvu Josef Dvořák.

Stranu před dvěma týdny zaskočilo rozhodnutí náchodského starosty a poslance Jana Birke, který oznámil, že se ze zdravotních důvodů o post lídra ucházet nebude. Právě o Janu Birke jako možné jedničce kandidátky se hovořilo už od léta.

„Přišlo to najednou a nečekaně," přiznal Josef Dvořák.

Rivalové už jména lídrů znají

Vedení krajské ČSSD nezapírá, že z této situace má těžkou hlavu. Navíc už předtím oznámil hejtman Lubomír Franc, že  svou funkci v příštích volbách obhajovat nebude, a největší rivalové ČSSD, kteří s ní budou bojovat o vedení kraje, už jména svých možných budoucích lídrů znají.

„Příští týden se sejde krajský výkonný výbor a volební tým a budou se zabývat řešením tohoto problému," řekl Josef Dvořák.

Podle něj bude  hejtman Lubomír Franc účastníky informovat o svém jednání s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, s nímž hovořil o současné situaci v královéhradecké krajské organizaci.

Ani předvolební průzkumy nejsou nyní pro stranu příliš příznivé. Pokud by se krajské volby konaly tento měsíc, podle dotazování společnosti Sanep by je vyhrálo  hnutí ANO s přibližně dvouprocentním náskokem před KSČM. ČSSD, která v minulých volbách zvítězila, by obsadila třetí místo, čtvrtá by byla Koalice pro Královéhradecký kraj.

V čele Královéhradeckého kraje by mohla poprvé stát žena

Královéhradecko /ROK DO VOLEB/ - Pokud by se potvrdily výsledky dosavadních předvolebních  průzkumů, mohla by se příští podzim dostat do čela Královéhradeckého kraje první žena. Podle dotazování společnosti Sanep by totiž v krajských volbách tento měsíc dostalo nejvíce hlasů hnutí ANO, které by do voleb měla vést Klára Dostálová, nynější náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. ANO bylo první už v srpnovém šetření Sanepu.

Sedm ku pěti
Podle průzkumu by ANO zvítězilo v sedmi krajích, ČSSD by se prosadila v pěti. V krajích, kde nezvítězilo, se ANO většinou umístilo na druhém nebo třetím místě. Výjimkou je Jihomoravský kraj, kde skončilo až čtvrté. Triumvirát ANO, ČSSD a KSČM obsadil ve většině krajů první tři místa. Jen v Pardubickém jim to překazila vítězná Koalice pro Pardubický kraj, ve Zlínském a Jihomoravském kraji KDU-ČSL a v Libereckém kraji Starostové.

Čtveřice favoritů

Do voleb je však ještě daleko a v průzkumu na paty ANO šlape KSČM, jejímž lídrem zřejmě bude náměstek hejtmana Otakar Ruml. Pravděpodobnost, že kraj povede člověk v krajské politice známý a zkušený, je tedy rovněž velká. Další dva favorité – ČSSD a Koalice pro Královéhradecký kraj – zatím jméno člověka, který je povede do voleb, neoznámili. Hradecký primátor Zdeněk Fink z Koalice pro KHK se však Deníku před časem svěřil s přáním, aby v čele kraje stál jeho koaliční partner Pavel Bělobrádek.

U ČSSD to dlouho vypadalo, že ji povede Jan Birke, který však ze zdravotních důvodů od této možnosti ustoupil. Pomůže kolegům alespoň s hledáním nové osobnosti. Sociální demokraté totiž budou o lídrovi kandidátky  jednat příští týden. „Chceme, aby se jednání zúčastnil i Jan Birke, který už se uzdravuje," řekl šéf krajských zastupitelů za ČSSD Josef Dvořák.

Pořadí na prvních čtyřech místech listopadového průzkumu je stejné jako v srpnovém dotazování. Rozdíly v zisku hlasů zůstaly nepatrné, mírně si polepšila ČSSD.

Do krajského zastupitelstva by se tento měsíc dostaly i ODS, koalice  Východočeši a STAN, která bude kandidovat pod názvem Starostové a Východočeši, a  TOP 09, která  od srpna klesla z pátého na sedmé místo. Oproti srpnu si zato polepšilo hnutí Svoboda a přímá demokracie, které by se do krajského zastupitelstva těsně protlačilo.

Minulé krajské volby v hradeckém kraji vyhrála ČSSD před KSČM, které se dohodly na vytvoření koalice. Do zastupitelstva se dostali také zástupci Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, koalice TOP 09 a STAN a také Východočechů. ANO nekandidovalo.