Dřívější plnohodnotné zařízení, které půl století zajišťovalo zdravotní péči téměř ve všech oborech, totiž postupně přišlo o oddělení krční, ušní a nosní, oddělení dětské, porodnici. Nyní se bude nejspíš rozhodovat o redukci interny, chirurgie, gynekologie, možná i dalších. Městští zastupitelé vedení nemocnice dlouhodobě strpěli, že hospodařilo s prodělkem, a proto většina z nich tvrdí, že je nutné ji prodat privátnímu subjektu, nebo najít silného strategického partnera.

Jediným, který je ale v této době k dispozici, je nemocnice liberecká. Jenomže ta právě zápasí ještě s většími dluhy než turnovská a navíc její nový šéf, Luděk Nečesaný, se nedávno v tisku vyjádřil, že turnovští si se svou nemocnicí nevědí rady, a proto hledají partnera. Je nabíledni, že podmínky, a pro Turnov ne příliš výhodné, bude z pozice silnějšího nabízet on. Smířit se s tím, že zdejším lidem bude poskytnuto jen základní ošetření a s každou „prkotinou" jich bude na třicet tisíc cestovat do Liberce a zpět, se mnoho z nich už dávno nechce. Ptají se, proč zdejší politici, zejména lékaři, kteří mezi nimi už mnoho let sedí, nechali věc dojít tak daleko?

Proč dávno nepřijali nějaká opatření a například proč už dávno neodvolali ředitele, který svoji manažerskou pozici nezvládl? Výmluvy na to, že politika vlády a VZP je pro turnovskou situaci nepříznivá, těžko obstojí, když řady jiných zařízení se netýká. Chlácholení pacientů, že za patnáct minut dojedou do Liberce, kde je čeká prvotřídní ošetření, je absurdní ve chvíli, kdy mnozí vědí, že o životě kolikrát rozhodují minuty a například v zimě je často doprava technicky nemožná.

Proto se jim původní cesta na oddělení může lehce změnit jen v dojezd na patologii. Postoj turnovských zastupitelů lidem vadí o to víc, když vědí, že primář František Panocha svoji nemocnici dokázal postavit i v době poslední světové války a městu ji darovat bez koruny dluhu. Starosta Tomáš Hocke veřejně přiznal, že prodej i sloučení budou pro tuto nemocnici kroky nevratné a město tak o Panochův dar každopádně přijde.

Jestli se ho nadobro zbaví, či s desetimilionovou dotací počkají na zásadní změny ve zdravotnictví, které avizují eventuálně nastupující politické strany, to bude jasné už další týden. Po schůzi zastupitelů 26. září.

Otakar Grund